Zamach bombowy w mieście Ajbak w Afganistanie. Screen: Twitter/Pak Afghan Youth Forum
Zamach bombowy w mieście Ajbak w Afganistanie. Screen: Twitter/Pak Afghan Youth Forum

Eksplozje w Afganistanie. Jest wielu zabitych i rannych

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Co najmniej 15 osób zginęło, a 27 zostało rannych w środę w zamachu bombowym, do którego doszło w mieście Ajbak, stolicy prowincji Samangan w północnym Afganistanie - poinformowała agencja Reutera za lokalnymi mediami.

Eksplozja w szkole koranicznej w Ajbak

Do eksplozji doszło w madrasie, czyli szkole koranicznej - powiadomiła agencja AFP, cytująca lokalne afgańskie władze.

Polecamy:

Kolejne wideo pokazują miejsce, gdzie doszło do zamachu bombowego.


"Ludzie się właśnie modlili"

"Przedstawiciele talibów twierdzą, że eksplozja miała miejsce, gdy ludzie się modlili" - podaje Aamaj News English. Mowa o co najmniej dziesięciu uczniach Koranu.


Co się wydarzyło w Ajbak?

Do eksplozji doszło wczesnym popołudniem podczas nabożeństwa w szkole religijnej w centrum miasta. W tej placówce uczy się wielu chłopców. Nie jest jasne, kto dokonał zamachu. Wszczęto w tej sprawie śledztwo - oznajmił rzecznik administracji regionu Samangan Emdadullah Muhadżir, cytowany przez agencję Reutera.

Przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych oświadczył, że w Ajbak zginęło 10 osób, lecz liczba rannych może być większa niż 20. – Nasi detektywi i siły bezpieczeństwa pracują nad zidentyfikowaniem sprawców tej niewybaczalnej zbrodni i postawieniem ich przed sądem – powiedział rzecznik resortu Abdul Nafi Takor.

Wcześniej agencja AFP poinformowała za źródłami w afgańskich służbach medycznych, że w zamachu miało zginąć 16 cywilów, a 24 osoby doznały obrażeń. – To wszystko były dzieci, zwykli ludzie – podkreślił lekarz ze szpitala w Ajbak, cytowany przez AFP.

Od sierpnia 2021 roku, gdy do władzy w Kabulu powrócili po 20 latach talibowie, w Afganistanie odnotowuje się liczne zamachy bombowe wymierzone w ludność cywilną. Za większość z nich odpowiada lokalny odłam Państwa Islamskiego. Szczególnie krwawy atak miał miejsce 30 września w centrum edukacyjnym w stolicy Afganistanu, gdzie zginęło 54 uczniów, w tym 51 dziewcząt. Byli to głównie przedstawiciele mniejszości etnicznej Hazarów.

KW

Polecamy:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka