Senat USA przegłosował ustawę o małżeństwach jednopłciowych

Senat USA przyjął we wtorek ustawę chroniącą małżeństwa osób tej samej płci. (fot. Pixabay)
Senat USA przyjął we wtorek ustawę chroniącą małżeństwa osób tej samej płci. (fot. Pixabay)
We wtorek amerykański senat przyjął ustawę chroniącą na poziomie federalnym uznawanie małżeństw osób tej samej płci. To odpowiedź na obawy o unieważnienie decyzji z 2015 roku, która zalegalizowała ten rodzaj małżeństw w całym kraju. Ustawa po zatwierdzeniu przez Izbę Reprezentantów trafi do prezydenta Joe Bidena.

"Wszyscy zasługują na godność i równe traktowanie"

Przyjęta we wtorek ustawa ma stanowić zabezpieczenie w przypadku sytuacji, w której Sąd Najwyższy wystąpiłby przeciwko małżeństwom osób LGBT. Projekt musi teraz uzyskać zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów, a następnie podpis prezydenta Joe Bidena. 

Głosowanie w izbie niższej może odbyć się już w przyszłym tygodniu, zanim Izba Reprezentantów zostanie przejęta przez Republikanów na początku przyszłego roku.

— Wykonaliśmy długi, ale nieubłagany marsz w kierunku większej równości — podkreślił lider większości w Senacie Chuck Schumer. Zwrócił również uwagę, że w ten sposób Senat zakomunikował to, co każdy Amerykanin musi usłyszeć: i to bez względu na to, kim się jest i kogo się kocha. Schumer podkreślił, że wszyscy zasługują na godność i równe traktowanie zgodnie z prawem. 

Dwunastu Republikanów poparło projekt ustawy

Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 61 do 36. Aby mogła zostać uchwalona potrzebnych było 60 głosów. Poparcie wyraziło dwunastu polityków Partii Republikańskiej. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch republikańskich senatorów i jeden demokrata, Raphael Warnock z Georgii.

Podobny projekt ustawy przegłosowano w Izbie Reprezentantów na początku 2022 roku. Wówczas poparcie wobec zapisów wspierających małżeństwa osób tej samej płci wyraziło 47 polityków Partii Republikańskiej.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka