Polski system obrony powietrznej S-125 Newa SC na Ukrainie. Źródło: Twitter/@UAWeapons
Polski system obrony powietrznej S-125 Newa SC na Ukrainie. Źródło: Twitter/@UAWeapons

Kolejna polska broń gromi Rosjan na Ukrainie. Zdjęcia systemu obrony w akcji

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
W sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające polski system obrony powietrznej S-125 Newa SC używany na froncie. Polska wcześniej nie zgłaszała dostaw tych systemów na Ukrainę.

Newy bronią nieba nad Ukrainą 

Ukraine Weapons Tracker zamieścił na Twitterze zdjęcie polskiego systemu obrony powietrznej S-125 Newa SC. Jak możemy się dowiedzieć, jest to system polskiej modernizacji na podwozie czołgu T-55 i ze zaktualizowaną elektroniką.

Warto dodać, że Polska nie informowała wcześniej o dostawach tych systemów na Ukrainę. 

Polski system obrony powietrznej nosi nazwę S-125 Newa-SC (wersja SC to skrót od słów: samobieżny i cyfrowy) i jest to radziecka wyrzutnia S-125 zamontowana na podwoziu wozu zabezpieczenia technicznego WZT-1. Główną modernizację rozpoczęto w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, a opracował ją Wydział Lotnictwa i Uzbrojenia Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w ścisłej współpracy z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi.

Hiszpania przekazuje Ukrainie rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles poinformował, że na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk. 

Na Ukrainę mają dotrzeć kolejne wyrzutnie tego typu. Żołnierze ukraińscy, którzy będą obsługiwać tę broń, przeszli wcześniej przeszkolenie w Hiszpanii.

Amerykański przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu Hawk pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia, ale był wielokrotnie modernizowany.

Wobec nasilenia przez Rosję ataków rakietowych na cele cywilne kraje zachodnie zapowiedziały wzmocnienie systemu obrony powietrznej Ukrainy.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka