Nieciekawa sytuacja na Węgrzech, brakuje paliwa. Obajtek: "Ostrzegałem przed tym"

Problem z zaopatrywaniem stacji benzynowych na Węgrzech w paliwa. Fot. Wikimedia
Problem z zaopatrywaniem stacji benzynowych na Węgrzech w paliwa. Fot. Wikimedia
W Polsce nie powtórzy się kryzys węgierski z dostępnością paliwa, ponieważ nie zdecydowano się na sztuczne obniżanie cen - przekazał prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Węgrzy stoją w gigantycznych kolejkach, żeby zatankować samochód, a ceny wzrosły po zamknięciu okresu limitu.

Brakuje paliwa na Węgrzech

Na wniosek koncernu naftowo-gazowego MOL rząd Węgier zdecydował o zniesieniu obowiązującego od listopada 2021 roku limitu cen na paliwo. Z niższych kwot korzystali Węgrzy, a cudzoziemcy płacili normalne ceny, które wynosiły ok. 8 złotych za litr. Obecnie, po zniesieniu limitów, na stacji MOL klienci zapłacą ok. 641 forintów (ok. 7,30 zł) za litr dla benzyny i 699 (ok. 7,90 zł) forintów za litr dla oleju napędowego.  

Czytaj więcej: Na Węgrzech szykuje się ostry kryzys. Rząd zniósł limit cen na paliwa

– Stało się to, czego się obawialiśmy: unijne sankcje naftowe, które weszły w życie w poniedziałek, spowodowały zakłócenia w dostawach paliw na Węgrzech, które są odczuwalne dla wszystkich – ogłosił szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas.  

Komentarz Obajtka do kryzysu na Węgrzech

- Katastrofa paliwowa na Węgrzech to efekt zbytniej ingerencji w zasady wolnego rynku. Teraz brakuje tam paliw i jest drożej niż na polskich stacjach. Ostrzegałem przed takim scenariuszem, kiedy politycy opozycji nawoływali, by ceny paliwa sztucznie obniżać - napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. 

Według przedstawicieli MOL, import paliwa musi zostać przywrócony, a zapasy uzupełnione, ale ten proces potrwa nawet kilka miesięcy. 

Nerwy w programie Olejnik, poszło o Lecha Kaczyńskiego. "Co Pan mi tu będzie opowiadał"


GW


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka