na zachodniej Białorusi zapadł pierwszy wyrok w sprawie podnoszenia cen towarów
na zachodniej Białorusi zapadł pierwszy wyrok w sprawie podnoszenia cen towarów

Sklepikarz podniósł cenę sera. Dostał wyrok więzienia

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
W poniedziałek niezależny białoruski portal Nasza Niwa poinformował, że w Mohylewie na zachodniej Białorusi zapadł pierwszy wyrok w sprawie podnoszenia cen towarów, pomimo obowiązującego zakazu Łukaszenki, który zakazał ich podnoszenia, by "zdusić inflację".

Łukaszenka walczy z inflacją 

6 października białoruski dyktator ogłosił, że nie można podnosić cen, co w jego opinii miało być remedium na rosnącą inflację, która według oficjalnych wskaźników wynosiła wówczas ponad 18 proc. rok do roku.

"Jakikolwiek wzrost cen jest zabroniony. Od dzisiaj. Nie od jutra, ale od dziś. Nie daj Boże, żeby ktoś postanowił podnieść ceny lub zrobić coś z mocą wsteczną, jakąś indeksację, przeliczenia" - powiedział wówczas Łukaszenka.

Podniósł cenę sera. Usłyszał wyrok 

W poniedziałek zapadł pierwszy wyrok w sprawie podnoszenia cen. W Mohylewie sąd skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok właściciela wiejskiego sklepiku z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o "przekroczeniu kompetencji przy ustalaniu cen detalicznych".

W akcie oskarżenia uzasadniano, że sklepikarz podniósł ceny "bezzasadnie, celowo i w imię korzyści materialnej", czym "podważył autorytet władz"; czyli zakaz podnoszenia cen, wydany przez samozwańczego przywódcę Białorusi - napisała Nasza Niwa.

Sklepikarz podniósł cenę detaliczną popularnego na Białorusi sera suluguni o 26 kopiejek (ok. 0,44 zł - PAP) za kilogram, tłumacząc to faktem, że musiał za niego więcej zapłacić producentowi.

Niefortunny biznesmen został zatrzymany, a jego majątek - zajęty. Nie zdążył on sprzedać ani jednego opakowania sera po "zawyżonej cenie". Nieprawidłowość została zauważona przez przedstawiciela grupy roboczej ds. monitorowania cen z komitetu wykonawczego wsi, która doniosła o tym władzom - zaznaczył portal.

Sąd nie zgodził się z argumentacją sklepikarza, że podniósł cenę, gdyż drożej kupił ser od producenta. Skazano go na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok i zakaz zajmowania określonych stanowisk. Sąd odstąpił od wymierzenia grzywny. O losie zatrzymanego majątku nie poinformowano.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka