Rząd tworzy państwowy rejestr zastrzeżeń tożsamości. Na czym polegać będą nowe przepisy? (fot. Flickr, Pixabay)
Rząd tworzy państwowy rejestr zastrzeżeń tożsamości. Na czym polegać będą nowe przepisy? (fot. Flickr, Pixabay)

Rząd przygotowuje system, którego nie ma nikt w UE. Złodzieje będą mieli problem

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
"Rzeczpospolita" informuje o powstawaniu państwowego rejestru zastrzeżeń tożsamości. — Dzięki wpisowi swojego numeru PESEL w bazie przestępca nie weźmie na nas kredytu, nie sprzeda naszego domu lub spółki — czytamy.

Państwowy rejestr zastrzeżeń tożsamości

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ciągu niespełna dwóch i pół roku w naszym kraju doszło do prawie 33,5 tys. przestępstw związanych z posługiwaniem się fałszywymi i skradzionym dokumentami, a także takich, gdzie narzędziem przestępstwa były fałszywe dokumenty.

"Rzeczpospolita" informuje o powstawaniu przepisów, pozwalających na uniknięcie tego typu kłopotów. Rząd przygotowuje państwowy rejestr zastrzeżeń tożsamości.

System, którego nie ma nikt w UE

— Każdy bank, notariusz będzie zobowiązany, w przypadku udzielenia kredytu lub sprzedaży nieruchomości lub udziałów w spółce sprawdzić czy osoba posługująca się tym PESEL-em nie zastrzegła go w bazie blokując jakąkolwiek czynność. Najprawdopodobniej ustawę rozszerzymy także o telekomy — powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji.

— Ustawa nie ma precedensu w innych krajach Unii Europejskiej — czytamy.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Dane Związku Banków Polskich wskazują, że od 2008 do 2019 roku, w samej bankowości, dokonano 93,7 tys. prób wyłudzeń kredytów, których łączna wartość wynosi 5 mld 46 mln zł.

Jak wskazuje "Rz", nowe przepisy mogą wejść w życie już w połowie 2023 roku.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka