Po co szef FTX spotykał się z urzędnikami Białego Domu? Fot. PAP/EPA
Po co szef FTX spotykał się z urzędnikami Białego Domu? Fot. PAP/EPA

Sam Bankman-Fried spotykał się z doradcami Joe Bidena

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Sam Bankman-Fried odbył w tym roku co najmniej cztery spotkania z ważnymi współpracownikami Joe Bidena, w tym zaledwie dwa miesiące przed upadkiem FTX - informuje Bloomberg.

Spotkania z doradcami prezydenta USA

Ostatnio Bankman-Fried spotkał się ze Steve'em Ricchettim, doradcą prezydenta, nazywanym "szerpą Bidena" 8 września - źródła powiedziały Bloombergowi.

Założyciel FTX wcześniej spotkał się z Ricchettim 22 kwietnia i 12 maja, według rejestrów Białego Domu cytowanych przez Bloomberga. Natomiast 13 maja Bankman-Fried spotkał się z Brucem Reedem, zastępcą szefa kadr Białego Domu.

Jego brat, Gabriel Bankman-Fried, osobno spotkał się z urzędnikami Białego Domu w marcu i również brał udział w niektórych spotkaniach Sama.

Spotkania były ograniczone do ogólnych rozmów dotyczących kryptowalut, a także zapobiegania pandemii w związku z fundacją prowadzoną przez brata Sama Bankmana-Frieda. Źródło powiedziało również Bloombergowi, że nie rozmawiano o polityce.

Sam Bankman-Fried finansował polityków

Przed upadkiem FTX, Bankman-Fried był prominentną postacią. Pomimo tego, że mieszkał na Bahamach, był regularnym gościem w Waszyngtonie, starając się wpływać na polityków w kontekście regulacji rynku kryptowalut.

Był też ważnym darczyńcą w czasie kampanii wyborczych. Wspierał zarówno Demokratów, jak i Republikanów. Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie upadku FTX skontaktowali się już z czołowymi politykami Partii Demokratycznej, żądając informacji o darowiznach przekazanych przez Bankmana-Frieda.

Politycy starają się obecnie odciąć od byłego szefa FTX. Trzy komitety Partii Demokratycznej zobowiązały się do zwrotu darowizn, jakie otrzymały od przedsiębiorcy. Chodzi konkretnie o Democratic National Committes (DNC), Democratic Senatorial Campaign Committee (DSCC) i Democratic Congressional Campaign Committee (DCCC).

Bankman-Fried wsparł też kampanię prezydencką Joe Bidena w 2020 r. Wpłacił na jej rzecz 5,2 miliona dolarów. Więcej przekazał jedynie Michael Bloomberg.

Upadek FTX

FTX złożył wniosek o upadłość w zeszłym miesiącu w związku z doniesieniami, że miliardy dolarów w funduszach klientów zostały przekazane do jego funduszu hedgingowego Alameda Research.

Sam Bankman-Fried został aresztowany na początku tego miesiąca i ma się stawić w nowojorskim sądzie federalnym 3 stycznia pod zarzutem oszustw podatkowych i spisku. "Król kryptowalut"  ustąpił z funkcji prezesa FTX i konsekwentnie nie przyznaje się do winy.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka