Sam Bankman-Fried nie zgadza się z zarzutami i będzie wnioskował o ekstradycję do USA. (fot. YouTube)
Sam Bankman-Fried nie zgadza się z zarzutami i będzie wnioskował o ekstradycję do USA. (fot. YouTube)

Były szef giełdy kryptowalut FTX z zarzutami. Sąd odrzucił wniosek o zwolnienie za kaucją

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Główny sędzia Bahamów, JoyAnn Ferguson-Pratt, odrzuciła wniosek o zwolnienie za kaucją założyciela upadłej giełdy kryptowalut FTX – Sama Bankmana-Frieda.

Założyciel giełdy kryptowalut oskarżony

W poniedziałek na Bahamach aresztowano założyciela giełdy kryptowalut FTX — Sama Bankmana-Frieda. Władze USA oskarżyły go we wtorek o "jedno z największych oszustw finansowych w historii USA". Jak twierdzi przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Giełd Gary Gensler, były szef FTX zbudował "domek z kart na fundamencie oszustwa". Bankman-Fried zaznaczył, że będzie walczył o ekstradycję do USA.

Zarówno Bankman-Fried, jak i dyrektor generalny Alameda Research Caroline Ellison zatrudnili wybitnych obrońców, specjalizujących się w przestępstwach białych kołnierzyków.

Bankman-Fried stoi przed ośmioma zarzutami karnymi w USA, w tym prania pieniędzy i spisku w celu oszustwa. Ma również zarzuty cywilne, m. in. wprowadzanie w błąd inwestorów, którzy włożyli w firmę ponad 1 mld dolarów. Urzędnicy oskarżyli go również o naruszenie przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych.

W sumie zarzuty, które stawia się Bankmanowi-Friedowi, niosą ze sobą potencjalną karę do 115 lat pozbawienia wolności w oparciu o federalne wytyczne dotyczące wyroków za te przestępstwa.

FTX z wnioskiem o upadłość

W zeszłym miesiącu FTX złożył wniosek o upadłość w USA, pozostawiając wielu użytkowników bez możliwości wycofania swoich środków. Zgodnie z aktami sądowymi, FTX był winien swoim 50 największym wierzycielom prawie 3,1 mld dolarów.

Wśród najpoważniejszych zarzutów wobec Bankmana-Frieda jest to, że wykorzystał miliardy dolarów z funduszy klientów, aby zasilić swoją firmę handlu inwestycyjnego, Alameda.

Nie wiadomo, ile środków odzyskają ludzie posiadający fundusze na tej giełdzie po zakończeniu postępowania upadłościowego. Wielu ekspertów ostrzegło, że może to być niewielki ułamek tego, co zainwestowali.

"Jedno z największych oszustw finansowych w historii USA"

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, Damian Williams, prokurator amerykański dla południowego okręgu Nowego Jorku, nazwał oszustwo, o które oskarżony jest Bankman-Fried, jako jedno z największych w historii USA.

Oprócz oskarżenia byłego szefa FTX o defraudację pożyczkodawców, inwestorów i klientów, Williams zarzucił mu, że wykorzystał "dziesiątki milionów" w nielegalnych zyskach na nielegalne datki na kampanie wyborcze zarówno dla Demokratów jak i Republikanów.

— Wszystkie te brudne pieniądze zostały wykorzystane w służbie pragnienia Bankmana-Frieda, aby kupić dwupartyjny wpływ i wpłynąć na kierunek polityki publicznej w Waszyngtonie — powiedział Damian Williams.

W poprzednich wywiadach dla mediów Bankman-Fried przyznał się do błędów, jednak zaprzeczył zamiarowi oszukania swoich klientów. Nie zgadza się również z zarzutami, mówiących o tym, że musiał być świadomy, że powiązana firma handlowa FTX, Alameda Research, korzystała z funduszy klientów FTX.


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka