Miejscowość Suche. Źródło: Google
Miejscowość Suche. Źródło: Google

Mieszkańcy mieli dość kpin. Nazwa Cipki znika z gminy Poronin

Redakcja Redakcja Humor Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Mieszkańcy nie mogli już znieść ciekawskich turystów i internautów, którzy niejednokrotnie wyśmiewali nazwę ich miejscowości. Postanowili więc złożyć wniosek o usunięcie jej. Od 1 stycznia przysiółek Cipki we wsi Suche w gminie Poronin formalnie zniknął z map.

Nietypowych nazw przysiółków czy osiedli pod Tatrami jest wiele. Na południu Polski znajdziemy takie nazwy jak np. Pindele w Witowie, Zadki w Bańskiej Niżnej, czy Świńskie Miasto w Piekielniku. Mieszkańcom zazwyczaj te nazwy nie przeszkadzają. Trochę inaczej jest jednak z mieszkańcami Cipek we wsi Suche. 

Koniec z Cipkami 

Wójt gminy Poronin Anita Żegleń przyznała, że chociaż nazwa osiedla Cipki funkcjonowała tylko zwyczajowo, bo formalnie, choć takiego adresu nie było, to stało się obiektem drwin, głównie za sprawą map internetowych.

- Mieszkańcy wystąpili do Urzędu Gminy z wnioskiem o usunięcie nazwy osiedla. Wcześniej ta historyczna nazwa, która wywodzi się od starego góralskiego nazwiska nikomu nie przeszkadzała, ale w ostatnim czasie za sprawą obecności tej nazwy na mapach Google, niektórzy internauci zaczęli drwić, a ciekawscy turyści przyjeżdżali chcąc odszukać tablicę z nazwą osiedla, której faktycznie nie ma i zrobić sobie zdjęcie – wyjaśniła Żegleń.

Mieszkańcom wsi Suche zaczęła doskwierać historyczna nazwa osiedla i poczuli się niekomfortowo. Na ich wniosek władze gminy Poronin wszczęły stosowną procedurę - zwróciły się do ministra o formalne usunięcie nazwy. Nazwa Cipki została formalnie usunięta, a na to miejsce nie wprowadzono żadnej nowej nazwy, ponieważ Cipki nie stanowiły wprost osiedla czy ulicy.

- Wcześniej, przed epoką internetu, nikt na tą nazwę nie zwracał nawet uwagi, a teraz pojawił się rodzaj turystyki geograficznej. Zdarzały się niewybredne żarty, a to nie spodobało się naszym mieszkańcom – doprecyzowała wójt Poronina.

Cipki nie zniknęły z Google 

Formalne wykreślenie nazwy osiedla Cipki z oficjalnego rejestru nie spowodowała jednak zniknięcia tej nazwy od 1 stycznia z map Google, dlatego władze gminy Poronin zapowiadają wystąpienie do firmy o usunięcie tej nazwy z map internetowych.

W Wikipedii natomiast czytamy tak: „Cipki – do 31 grudnia 2022 część wsi Suche w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, w odległości 6 km od Zakopanego. Leżała na wysokości 769 m n.p.m, przy ujściu Porońca i Suchego Potoku do Białego Dunajca”.

Nazwy wielu podhalańskich osiedli wywodzą się od nazwisk ich dawnych właścicieli, np. Galicówka od Galicy, Karpielówka od Karpiela czy Stachonie od Stachonia.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości