Kaczyński i Tusk mają powód do satysfakcji. Nikt poza nimi się nie liczy

Uczestników najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP" zapytano o to, kto według nich jest najbardziej wpływowym politykiem. (fot. PAP, Facebook)
Uczestników najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP" zapytano o to, kto według nich jest najbardziej wpływowym politykiem. (fot. PAP, Facebook)
Z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że według 74 proc. ankietowanych Jarosław Kaczyński jest najbardziej wpływowym politykiem obozu Zjednoczonej Prawicy. Z kolei Donald Tusk znalazł się na pierwszym miejscu wśród przedstawicieli opozycji.

Najnowszy sondaż

Uczestników sondażu zapytano, kto ich zdaniem należy do najbardziej wpływowych polityków obozu Zjednoczonej Prawicy/PiS.

74,4 proc. respondentów wskazało na Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei na drugim miejscu, z wynikiem 26,5 proc. znalazł się Mateusz Morawiecki, zaś na trzecim – Zbigniew Ziobro (22,6 proc. głosów).

Czwartym najbadziej wpływowym politykiem Zjednoczonej Prawicy, według badanych, jest Ryszard Terlecki (7,5 proc. głosów). Za nim uplasowali się odpowiednio: Jacek Sasin (5,1 proc.) i Mariusz Błaszczak (5 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Elżbieta Witek, Beata Szydło, Mariusz Kamiński, Jacek Kurski, Marek Suski, Michał Dworczyk, Patryk Jaki, Jarosław Gowin i Adam Niedzielski.

12,1 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat, zaś 8,1 proc. z nich wybrało odpowiedź "inny".

Kaczyński ma powód do satysfakcji

Według uczestników badania, Jarosław Kaczyński jest najbardziej wpływowym politykiem obozu Zjednoczonej Prawicy zarówno według wyborców obozu rządzącego, jak i opozycji oraz osób niezdecydowanych. 

Na drugim miejscu według zwolenników opozycji i niezdecydowanych znalazł się Zbigniew Ziobro (kolejno 33 proc. i 14 proc.). Z kolei na trzeciej pozycji uplasował się Mateusz Morawiecki (odpowiednio 15 proc i 12 proc.).

Jarosław Kaczyński jest najbardziej wpływowym politykiem obozu Zjednoczonej Prawicy zarówno według wyborców obozu rządzącego, jak i opozycji oraz niezdecydowanych. Co ciekawe według zwolenników opozycji i niezdecydowanych na drugim miejscu znalazł się Zbigniew Ziobro (kolejno 33 proc. i 14 proc.). Na trzecim natomiast Mateusz Morawiecki (odpowiednio 15 i 12 proc.). 44 proc. niezdecydowanych wybrało odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć".

Kto jest najbardziej wpływowym politykiem opozycji?

Drugim pytanie, które zadano uczestnikom sondażu brzmiało: "Kto Pana/Pani zdaniem należy do najbardziej wpływowych polityków opozycji?".

W tej kategorii na pierwszym miejscu znalazł się Donald Tusk z 63,7 proc. głosów. Na drugim miejscu, z wynikiem 21,8 proc. głosów znalazł się Rafał Trzaskowski. Trzecie miejsce zajął Władysław Kosiniak-Kamysz (11,4 proc. głosów).

Wyniki innych polityków opozycji

Za szefem PSL, na czwartym miejscu znalazł się Szymon Hołownia (z wynikiem 11,1 proc.). Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Schetyna, Izabela Leszczyna, Adrian Zandberg, Radosław Sikorski, Tomasz Grodzki, Grzegorz Braun, Magdalena Biejat, Magdalena Sroka, Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

23,3 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem, trudno powiedzieć", zaś odpowiedź "inny" wybrało 2,9 proc. respondentów.

Tusk najbardziej wpływowy

Zwolennicy zarówno opozycji, jak i obozu rządzącego oraz osoby niezdecydowane uznały Donalda Tuska za najbardziej wpływowego polityka opozycji.

Wśród zwolenników PiSu, na drugim miejscu znaleźli się: Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski (oboje z wynikiem po 10 proc.). Za nimi uplasował się: Borys Budka (8 proc.). Z kolei 5 proc. w tej grupie wskazało Szymona Hołownię, a 2 proc. Władysława Kosiniaka-Kamysza.

33 proc. zwolenników obozu rządzącego wybrało odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć", a 9 proc. "Inny".

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka