Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom i polskim władzom za okazane wsparcie. (fot. Facebook)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom i polskim władzom za okazane wsparcie. (fot. Facebook)

Zełenski dziękuje Polsce za pomoc. Wymienił cztery nazwiska

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wpisie na Twitterze podziękował Polakom oraz polskim władzom za wsparcie w postaci przekazania Kijowowi 60 czołgów. — Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy — przekazał ukraiński przywódca, który zaadresował go w języku polskim.

Zełenski dziękuje Polsce za wsparcie

— Dziękuję Andrzejowi Dudzie, Mateuszowi Morawieckiemu, Mariuszowi Błaszczakowi, Jackowi Siewierze i Narodowi polskiemu za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, 30 z których to słynny PT-91 Twardy, i 14 Leopardów-2 — napisał Zełenski. — Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy! — dodał.

Czołgi dla Ukrainy. Wizyta Dudy we Lwowie

11 stycznia, podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie, poinformowano o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2. Polski przywódca dodał, że — w odpowiedzi na wcześniejsze wahania Niemiec w tej sprawie — tworzona zostaje koalicja europejskich krajów, których armie posiadają na wyposażeniu Leopardy.

— Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa — powiedział Andrzej Duda.

— I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest — dodał polski prezydent.

"Jestem wdzięczny narodowi polskiemu"

Prezydent Ukrainy dziękował wówczas Polakom oraz Litwinom za przyjęcie ukraińskich uchodźców oraz za wsparcie ze strony obu krajów.

— Jestem wdzięczy narodowi polskiemu i litewskiemu za gotowość do stanie przy naszym boku w drodze do zwycięstwa — dodał Zełenski. Podkreślił jednocześnie, że wsparcie militarne Polski i Litwy udowadnia, że kraje te są partnerami i przyjaciółmi Ukrainy. Podkreślił również wdzięczność narodu ukraińskiego za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka