Właściciele nieruchomości będą musieli sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej. (fot. Pixabay)
Właściciele nieruchomości będą musieli sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej. (fot. Pixabay)

Wynajem mieszkań. Bez świadectwa energetycznego ani rusz

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
28 kwietnia 2023 roku w życie wejdą przepisy, wymagające od właścicieli mieszkań przedstawienia świadectwa energetycznego przy sprzedaży lub wynajmie lokalu. Ponadto, wynajmujący będzie musiał poinformować o tym dokumencie już w ogłoszeniu o najmie lub zbyciu mieszkania. Jego brak może wiązać się z karą w wysokości do 5 tys. zł.

Nowe przepisy wejdą w życie już w kwietniu

Nowe przepisy wprowadza nowelizacja ustawy z dnia 7 października 2022 roku o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Ustawa ma uregulować polskie prawo w kwestii charakterystyki energetycznej budynków tak, aby dostosować je do przepisów UE i zwiększyć skuteczność obecnego systemu efektywności energetycznej polskich budynków.

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Na mocy nowych przepisów wprowadzony zostanie obowiązek posiadania przez właściciela domu lub mieszkania świadectwa energetycznego, o którym poinformować będzie musiał już w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmu.

Właściciel będzie musiał przekazać ten dokument w momencie zbycia nieruchomości, dołączając go podczas sporządzania aktu notarialnego umowy zobowiązującej do przeniesienia własności lub prawa do lokalu spółdzielczego. Ustawa opisuje, że w akcie notarialnym odnotowane zostanie przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Podobny obowiązek dotyczyć będzie osób chcących wynająć mieszkanie. Na mocy nowych przepisów, kopia świadectwa energetycznego będzie musiała zostać dołączona przy zawarciu u mowy najmu. W przeciwnym razie właścicielom mieszkań grozi grzywna. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, czyli 28 kwietnia, świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzić będą musieli wszyscy właściciele oraz zarządcy budynków oraz właściciele mieszkań spółdzielczych w Polsce. Dotychczas dokumentu tego wymagano jedynie od właścicieli nieruchomości powstałych po 2009 roku.

Warto podkreślić, że w przypadku najmu, obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczyć będzie jedynie nowych umów, zawartych po wprowadzeniu nowego prawa. Koszt sporządzenia tego dokumentu dla właścicieli nieruchomości wiąże się z wydatkiem około kilkuset złotych. 

Dotkliwe kary za niedopełnienie obowiązku

Jarosław Jędrzyński, ekspert cytowany przez Prawo.pl, podkreśla, że wynajmujący nadal będą mogli zawierać umowy najmu bez okazania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej, jednak wiązać się to będzie z ryzykiem poniesienia kary grzywny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych za niedopełnienie ustawowego obowiązku. Nieprzyjemności nie można uniknąć w takiej sytuacji. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka