W badaniu Kantar Prawo i Sprawiedliwość idzie łeb w łeb z Koalicją Obywatelską, mając po 31 proc. poparcia. fot. PAP/Wikimedia/Salon24
W badaniu Kantar Prawo i Sprawiedliwość idzie łeb w łeb z Koalicją Obywatelską, mając po 31 proc. poparcia. fot. PAP/Wikimedia/Salon24

Kantar pod ostrzałem za ostatni sondaż. Prawda o nim jest zgoła inna

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Pracownia Kantar Public od lat musi się mierzyć z zarzutem stronniczości. Ostatnio rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek zasugerował, że nowy sondaż od Kantar jest niewiarygodny, bo został zrealizowany na zleceni Platformy Obywatelskiej. Na te insynuacje postanowiła odpowiedzieć Urszula Krassowska, dyrektor zarządzająca Kantar Public, podkreślając, że inne podmioty polityczne także zamawiają badania od firmy.

Sondaż Kantar wywołał burzę

Niedawno firma Kantar Public opublikowała nowy sondaż wyborczy. W badaniu Prawo i Sprawiedliwość idzie łeb w łeb z Koalicją Obywatelską, mając po 31 proc. poparcia. Oprócz równego wyniku KO i PiS, także Lewica i Polska 2050 mają tak samo - po 8 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajęły Konfederacja z wynikiem 5 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" zaznaczyło 13 proc. ankietowanych. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-23 stycznia 2023 roku na próbie 983 mieszkańców Polski.

Warto zaznaczyć, że w porównaniu do poprzedniego badania Kantar poparcie dla PiS wzrosło o 3 punkty procentowej, a KO spadło o 1 punkt. Mimo tego wielu polityków opozycji postanowiło pochwalić się sondażem w mediach społecznościowych.

"Kluczowe będą rozmowy z partią zajmującą w tym badaniu trzecie miejsce" - napisał na Twitterze lider PO Donald Tusk.

"Koalicja Obywatelska notuje ponad 30% w najnowszym sondażu Kantar Public. Dziękujemy za zaufanie! Wspólnie idziemy po zwycięstwo" - czytamy we wpisie Platformy Obywatelskiej.

Spisku w relacjach pracowni Kantar i PO doszukiwał się Samuel Pereira, szef TVP Info. Według dziennikarza największa partia opozycyjna "kupiła" sobie korzystne wyniki sondażu.

Do wpisów Pereiry odniósł się rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek. "Jak płacą to mają >>wyniki<< Nic uczciwe, zawsze kombinatorstwo- cała @Platforma_org Pan Prezes Jarosław Kaczyński mówił jasno: "Jak nie idzie, to nie idzie... Opozycji zdecydowanie nie idzie" - napisał ironicznie.

Dyrektorka Kantar: Nikt nie ma wpływu na badanie

Na zarzuty postanowiła odpowiedzieć w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Urszula Krassowska, dyrektorka Kantar Public.

"To nasze własne badanie, które my formujemy, my za nie odpowiadamy, nikt nie ma wpływu na to, jaki jest kształt tego badania" zaznacza. Krassowska podkreśla, że Kanar Public realizuje też badania na zlecenie partii politycznych. "Czasami partie zamawiają je bezpośrednio pod swoimi nazwami, czasami wiemy, że zlecenie od partii politycznej kryje się pod przykrywką jakiegoś innego podmiotu gospodarczego" - tłumaczy.

Zdaniem dyrektorki Kantar Public za wyższe wyniki PO w sondażu może odpowiadać inna metodyka badania. Firma realizuje je w formie wywiadów bezpośrednio wspomaganych komputerowo (CAPI). Uczestnicy są pytani, czy wzięliby udział w wyborach, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę, a ci którzy odpowiedzą, że zdecydowanie lub raczej tak, dostają pytanie, na którą partię będą głosować. Respondenci widzą listę zarówno z nazwami partii i koalicji, jak też nazwiskami przywódców ugrupowań.

"Pod tym względem różnimy się od innych firm badawczych, bo chyba żadna inna nie umieszcza nazwisk liderów partii. A my to robimy" - opowiada Krassowska.

"Wyniki są ważone tylko przez demografię, żeby próba była w pełni reprezentatywna(...) Zainteresowanym odbiorcom udostępniamy również zbiór danych. Każdy może zobaczyć, jak to robimy" - mówiła.

Grabiec (PO): To nie nasz sondaż

"Sondaż Kantar Public, o którego wynikach informowały dziś profile Platformy Obywatelskiej został wcześniej opublikowany przez szereg mediów, które stanowiły dla nas źródło informacji. Głównym dysponentem tego badania, systematycznie od lat przeprowadzonego w tej samej metodologii, jest Kancelaria Premiera. Wyniki tego badania co miesiąc publikuje także Polska Agencja Prasowa - zauważył Grabiec. - Możemy tylko snuć domysły dlaczego dzisiejszy sondaż nie został od razu opublikowany przez PAP, który zwykle starał się dostarczać swoim klientom aktualnych informacji. Ten sondaż nie był zamawiany przez Platformę Obywatelską" - napisał w oświadczeniu na Twitterze Jan Grabiec, rzecznik partii.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka