Dymisja w rządzącej Partii Konserwatywnej. Źródło: Pixabay/Canva
Dymisja w rządzącej Partii Konserwatywnej. Źródło: Pixabay/Canva

Premier zdymisjonował ministra. A "wystarczyło nie kraść"

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Nadhim Zahawi został zwolniony przez brytyjskiego premiera Rishi Sunaka ze stanowiska przewodniczącego rządzącej Partii Konserwatywnej – podała agencja Reuters. Decyzja ma związek z unikaniem płacenia podatków przez polityka.

Dymisja Zahawiego 

W brytyjskich mediach od dłuższego czasu pisano o działaniach Nadhima Zahawiego. Brytyjski premier Rishi Sunak po licznych interwencjach w tej sprawie opozycji, zlecił zbadanie domniemanego unikania podatków niezależnemu doradcy ds. etyki.

W niedzielę premier Wielkiej Brytanii poznał wyniki śledztwa. "Jasne jest, że doszło do poważnego naruszenia przepisów" – napisał w liście do Zahawiego informując go o dymisji. 

Tłumaczenia Zahawiego 

Nabrzmiewający od jakiegoś czasu problem dotyczy związków Zahawiego z zarejestrowaną na Gibraltarze firmą Balshore Investments Limited, w której zdeponował on swoje akcje współzałożonej przez siebie w 2000 r. pracowni badania opinii publicznej YouGov. Dzięki temu, że formalnie nie był on właścicielem akcji, nie płacił w Wielkiej Brytanii podatków od zysków kapitałowych. Jak się podejrzewa, pozwoliło mu to zaoszczędzić kilka milionów funtów - zwłaszcza że firma YouGov odniosła później duży sukces, stając się jednym z najważniejszych graczy w branży.

Ponad tydzień temu Zahawi przyznał, że zawarł ugodę z urzędem ds. podatków i ceł (HMRC), zgodnie z którą zapłacił zaległe należne podatki. Ugoda miała zostać zawarta latem zeszłego roku, a według dziennika "The Guardian" chodziło o 4,8 mln funtów, w czym 30 proc. stanowiły kary za zwłokę.

13 lat w Partii Konserwatywnej 

Nadhim Zahawi urodził się w Bagdadzie w rodzinie kurdyjskiej, która uciekła do Wielkiej Brytanii przed prześladowaniami reżimu Saddama Husajna. Miał wtedy 11 lat i ani trochę nie znał angielskiego. Skończył jednak studia inżynierskie, a sukces przyniosła mu wspomniana firma YouGov.

Posłem z ramienia Partii Konserwatywnej jest od 2010 r., a szerzej znany stał się, gdy jesienią 2020 r. w rządzie Borisa Johnsona został wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za program szczepień przeciw Covid-19. Później był ministrem edukacji, a w lipcu zeszłego roku, na ostatnie dwa miesiące rządów Johnsona, zastąpił Sunaka w roli ministra finansów. Sunak po objęciu w październiku urzędu premiera powierzył mu funkcję przewodniczącego Partii Konserwatywnej i wiceministra bez teki.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka