Według "WSJ" to Izrael odpowiada za atak dronów. fot. PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL
Według "WSJ" to Izrael odpowiada za atak dronów. fot. PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL

Izrael znów w centrum uwagi, chodzi o atak dronów. "Bez komentarza"

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Za atak dronów na instalacje wojskowe w Isfahanie, w trzecim co do wielkości mieście Iranu, jest odpowiedzialny Izrael - poinformował w niedzielę portal amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal", powołując się na źródła zastrzegające sobie anonimowość. Izraelskie wojsko odmawia komentarzy w sprawie incydentu, który byłby pierwszym atakiem na Iran przewodzonym przez Benjamina Netanjahu od czasu, gdy w zeszłym miesiącu powrócił on do władzy na czele najbardziej prawicowego rządu w historii Izraela.

Atak dronów. Media łączą go z Izraelem

Władze Iranu twierdzą, że przechwyciły drony, które w sobotę uderzyły w cel wojskowy w pobliżu miasta Isfahan i że nie było ofiar lub poważnych szkód.

Twierdzeniu temu zaprzeczyły w niedzielę izraelskie media, ogłaszając atak na instalacje irańskie fenomenalnym sukcesem.

"The Jerusalem Post" pisze, że zniszczenia, które są udokumentowane w mediach społecznościowych, wydają się wykraczać daleko poza "niewielkie uszkodzenia dachu magazynu", o których mówi Teheran.

Reuters zaznacza, że rzecznik izraelskiego wojska odmówił komentarza, a rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder powiedział, że żadne siły wojskowe USA nie były zaangażowane w uderzenia w Iranie.

Celem nie musiał być magazyn amunicji

Władze Iranu nie wysunęły formalnych oskarżeń dotyczących ataku, a jedynie minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian nazwał incydent "tchórzliwym" atakiem mającym na celu wywołanie "niepewności" w Iranie. Jednak państwowa telewizja wyemitowała komentarze prawnika, Hosseina Mirzaie, który powiedział, że istnieją "silne przypuszczenia", że za atakiem stoi Izrael.

Ronen Solomon, niezależny analityk wywiadu i autor bloga Intelli Times, stwierdził, że niewielki zasięg eksplozji sugeruje, że celem nie był magazyn amunicji, ale mogło to być "laboratorium lub obiekt wojskowo-logistyczny".

Reuters przypomina, że sobotni atak na Iran byłby pierwszym pod rządami premiera Benjamina Netanjahu od czasu, gdy w zeszłym miesiącu powrócił on do władzy na czele najbardziej prawicowego rządu w historii Izraela.

Na Ukrainie, która oskarża Iran o dostarczanie Rosji setek dronów do atakowania celów cywilnych w ukraińskich, wysoki rangą doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiązał incydent bezpośrednio z toczącą się tam wojną.

"Wybuchowa noc w Iranie" - napisał na Twitterze doradca Zełenskiego Mychajło Podolak i dodał: "ostrzegałem was".

https://twitter.com/Podolyak_M/status/1619647615016251392?s=20&t=14BOI0DI7VkEqJTuUc4Jdw
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka