Wywóz śmieci (zdjęcia ilustracyjne). Źródło: commons.wikimedia.org
Wywóz śmieci (zdjęcia ilustracyjne). Źródło: commons.wikimedia.org

Opłaty wzrosły o 70 procent. Mieszkańcy mają dość i krytykują nowe limity

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W gminie Dobra na Pomorzu Zachodnim opłaty za wywóz śmieci wzrosły o 70 proc., wprowadzono też dodatkowe limity – informuje Polsat News. Jak tłumaczą mieszkańcy, te działania bardzo ich zabolały, natomiast dodatkowe limity są "absurdalne".

Opłaty wzrosły o 70 proc. Mieszkańcy załamani

Polsat News nagłośnił sprawę mieszkańców gminy Dobra, którzy muszą zmagać się z podwyżką opłat za wywóz śmieci na poziomie 70 proc. 

– To jest sytuacja o tyle bulwersująca, że w tej chwili tak naprawdę płacimy najwięcej, a mamy najmniej porównując chociażby z sąsiednimi gminami – mówi portalowi Paweł Malinowski, radny gminy Dobra. 

Dodatkowo wprowadzono również różnego rodzaju limity. Mieszkańcy gminy Dobra od teraz dostają m.in. mniej worków na odpady segregowane, rzadziej są realizowane odbiory śmieci oraz zmniejszono limit odpadów bio. 

– My mamy limit 120 litrów, który jest niewystarczający. Jeżeli ktoś ma ogród i kosi trawę, nie ma możliwości oddania bioodpadów, które generuje. Jednocześnie ograniczona też liczba worków do segregowania śmieci – tłumaczy radny gminy Dobra. 

Mieszkańcy oburzeni. "To absurdalne" 

Pan Piotr, mieszkaniec gminy Dobra mówi dla Polsat News, że "najbardziej zabolała go przede wszystkim podwyżka 70 proc., ponieważ jest bardzo duża w stosunku rok do roku". – Również kolejne zmiany, zmniejszenie ilości worków na odpady segregowane, jest działaniem przeciwnym niż nasze potrzeby – kontynuuje. 

Mieszkaniec gminy Dobra nie kryje jednak, że "najbardziej absurdalną zmianą" jest zmniejszenie częstotliwości wywozu odpadów. – Wcześniej mogliśmy raz w tygodniu liczyć na wywóz, obecnie raz na dwa tygodnie. To jest niebezpieczne pod względem sanitarnym, ale też bardzo uciążliwe i problematyczne – dodaje. 

W gminie Dobra tak jak w pobliskich gminach system naliczania opłat za wywóz śmieci wylicza się w zależności od ilości zużytej wody. Stąd też w gminie Dobra za metr sześcienny zużytej wody trzeba zapłacić 12 zł. Co ciekawe, mieszkańcy Szczecina płacą 10,30 zł. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka