To byłoby niesamowite wzmocnienie ukraińskiego nieba. Izrael rozważa przekazanie broni

Działanie Żelaznej Kopuły w Izraelu na zdjęciu. Fot. Twitter/@MuhammadSmiry
Działanie Żelaznej Kopuły w Izraelu na zdjęciu. Fot. Twitter/@MuhammadSmiry
Izrael nie wyklucza udostępnienia Ukrainie tzw. Żelaznej Kopuły - systemu przeciwrakietowego, uważanego za jeden z najlepszych na świecie. Benjamin Netanjahu, nowy-stary premier wypowiedział się w tej sprawie dla CNN.

- Cóż, z pewnością się temu przyglądam - zadeklarował szef rządu w Jerozolimie na pytanie dziennikarza CNN, Jake'a Tappera, czy jest gotowy przekazać Kijowowi tak zaawansowaną broń, jak np. Żelazna Kopuła. 

Żelazna Kopuła 

System przeciwrakietowy opracowano po drugiej wojnie libańskiej. Chroni izraelskie niebo przed rakietami wystrzelonymi m.in. przez bojowników Hamasu. Żelazna Kopuła chroni o każdej porze dnia i nocy teren do 150 kilometrów kwadratowych, zwalczając pociski artyleryjskie. Jest bardzo wydajna, bo jest w stanie "zneutralizować" wiele celów jednocześnie. 

Izrael kontra Iran. W tle wojna na Ukrainie

Netanjahu w wywiadzie potwierdził, że USA przekazały swoje zasoby amunicji artyleryjskiej w Izraelu Ukrainie. Zasugerował ponadto, że Izrael zaatakował zakłady w Iranie produkujące broń na użytek Rosji. To odpowiedź na zaawansowaną współpracę między Moskwą a Teheranem przeciwko Ukrainie, która wyraźnie nie podoba się w Izraelu.

- Szczerze mówiąc, Izrael także działa - w sposoby, których nie będę tu wyszczególniał - przeciwko irańskiej produkcji broni, która jest używana przeciwko Ukrainie - stwierdził Netanjahu. Ogromną trudność sprawiały przede wszystkim drony Shahed, produkowane w Iranie, które pozyskała Rosja. Urządzenia wykorzystuje się do niszczenia ukraińskiej infrastruktury energetycznej. 

Izraelski premier przekazał też, że ma za wiele spraw w krajowej polityce, aby wcielić się w rolę mediatora w wojnie. Zaznaczył jednak, że od tego konfliktu zależą losy światowego pokoju i sprawa jest ogromnie poważna. 

GW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj110 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka