Noblistka Olga Tokarczuk. Źródło: Instagram/@tokarczuk_olga
Noblistka Olga Tokarczuk. Źródło: Instagram/@tokarczuk_olga

Walczą o zmianę prawa dla Odry. Twarzą akcji stała się Olga Tokarczuk

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 147
Katastrofa ekologiczna Odry stała się czynnikiem zapalnym dla grupy "Plemię Odry", aby walczyć o nadanie rzece osobowości prawnej. Z pewnością działacze nie spodziewali się, że otrzymają takie wsparcie. Jedną z osób, która zaangażowała się w akcję jest noblistka Olga Tokarczuk.

Katastrofa Odry

W ubiegłym roku cała Polska żyła katastrofą ekologiczną w Odrze, gdzie doszło do skażenia wód. W konsekwencji w wodzie zalegało tysiące śniętych ryb, a śmiertelne zagrożenie dotyczyło wszystkich stworzeń, także ludzi. Teraz muszą minąć lata, aby Odra wróciła do swojego normalnego stanu.

Odra z osobowością prawną 

Katastrofa spowodowała, że Robert Rient wpadł na pomysł, aby nadać rzece osobowość prawną. Pisarz i reporter jako przedstawiciel organizacji "Plemię Odry" postanowił wystosować apel do rządzących, by ci przystali na jego żądanie. 

"Nikogo nie dziwi, że korporacje i firmy mogą posiadać osobowość prawną, tym bardziej zasadne jest nadanie osobowości prawnej realnemu podmiotowi, żywemu organizmowi, jakim jest rzeka” – napisał. 

Wrocławska "Gazeta Wyborcza", która opisuje sprawę podaje, że pod petycją jest ponad już 8,5 tys. podpisów.

Gdyby Odra otrzymała osobowość prawną, zyskałaby m.in. zdolność sądową i reprezentację, która stałaby na straży jej interesów. "Tacy pełnomocnicy mogliby przykładowo w imieniu rzeki walczyć o ukaranie tych, którzy ją degradują" – pisze "Wyborcza".

Olga Tokarczuk wspiera akcję na rzecz Odry

Co ciekawe, w akcję zaangażowało się wielu artystów. Swoje wsparcie dla tego pomysłu wyrazili chociażby Maciej Stuhr, Katarzyna Nosowska, Maja Ostaszewska, Krzysztof Zalewski, Mela Koteluk i Kwiat Jabłoni.

Jednak najbardziej z osób publicznych udziela się noblistka Olga Tokarczuk. Pisarka wzięła m.in. udział w cyklu "Bez montażu”, w którym to opowiedziała o tym, dlaczego dołączyła do inicjatywy uznania rzeki za osobę prawną. Jak podaje "Wyborcza", rozmowa z noblistką ukaże się w sieci w niedzielę 12 lutego o godz. 19.

– Już ponad 20 lat temu w świetnym tekście "Potęga Odry” pisała (Tokarczuk - przyp. red.) o niej jako o bycie, istocie, osobie ze swoimi kaprysami i mocą. Zresztą każdy wnikliwie czytający teksty Olgi Tokarczuk dostrzeże, że w słowach oddaje miejsce pozaludzkim bohaterkom i bohaterom, robi to z czułością i wbrew antropocentrycznej narracji – powiedział wrocławskiej "Wyborczej" Robert Rient. 

Pisarz dodał również, że oprócz wywiadu Tokarczuk postanowiła aktywnie włączyć się w inicjatywę. Rient nie zdradził jednak na razie, jakie są dalsze plany. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości