Premier Kanady odniósł się do kwestii zestrzelonych nad Ameryką Północną obiektów powietrznych. (fot. Facebook)
Premier Kanady odniósł się do kwestii zestrzelonych nad Ameryką Północną obiektów powietrznych. (fot. Facebook)

Kanada reaguje na zestrzelenie niezidentyfikowanych obiektów. "Mają ze sobą coś wspólnego"

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Kanadyjski premier Justin Trudeau oznajmił w poniedziałek, że cztery obiekty przypadki zestrzelonych w ostatnich dniach powietrznych obiektów "są ze sobą w jakiś sposób powiązane".

Służby szukają szczątek obiektu zestrzelonego nad Kanadą

Trudeau podczas konferencji prasowej w Whitehorse w Jukonie podkreślił, że więcej informacji będzie jasnych po analizie odnajdywanych obecnie szczątków obiektów, zestrzelonych w ciągu ostatnich dziesięciu dni. Premier Kanady dodał, że "jest tu pewien wzorzec, a fakt, że widzimy istotne nasilenie w ciągu ostatniego tygodnia, jest przyczyną zainteresowania i uważnej analizy, i właśnie to obecnie robimy".

Mieszkańcy pomagają w poszukiwaniach

Kanadyjskie media informują, że Trudeau w Whitehorse spotkał się z wojskowymi i przedstawicielami federalnej policji, którzy od soboty poszukują szczątek obiektu zestrzelonego nad Jukonem. Poszukiwania są prowadzone wspólnie z rdzennymi mieszkańcami – podały media z tego kraju.

Zagrożenie dla lotnictwa cywilnego

Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała, że obiekt, nielegalnie naruszający kanadyjską przestrzeń powietrzną, stanowił zagrożenie dla lotnictwa cywilnego.

— Obiekt to cylindryczny przedmiot, podobny do tego, który został zestrzelony nad Północną Karoliną, ale mniejszy — dodała Anand. W poniedziałek wypowiadając się dla CNN Anand uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy obiekt mógł pochodzić z Chin, wskazała, że po stronie kanadyjskiej sprawę analizuje RCMP, po stronie amerykańskiej – FBI.

Trudeau: NORAD decyduje wspólnie

Trudeau podkreślił podczas konferencji prasowej, że obecność tych obiektów powietrznych w przestrzeni powietrznej Ameryki Północnej była "bardzo poważną sytuacją".

Zapytany, dlaczego sama Kanada nie zestrzeliła obiektu nad Jukonem, Trudeau powiedział: "NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej) decyduje wspólnie, co oznacza, że robimy rzeczy razem nad Ameryką Północną". Dodał, że zarówno kanadyjskie jak i amerykańskie odrzutowce poderwane zostały, aby przechwycić i zestrzelić obiekt.

— Nasza uwaga nie skupiała się na tym, która strona za co dostaje uznanie — podkreślił premier Kanady.

Co na to Biały Dom?

Jak podkreśla Forbes, wypowiedzi Trudeau miały miejsce tuż przed wystąpieniem rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego Johna Kirby'ego na konferencji prasowej w Białym Domu, gdzie odmówił rozwinięcia uwag kanadyjskiego premiera, twierdząc, że ich nie słyszał.

Rzecznik prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre otworzyła poniedziałkową konferencję mówiąc, że nie ma "żadnych wskazówek na temat obcych lub aktywności pozaziemskiej". Forbes zaznacza, ze to jedna z niewielu informacji, które faktycznie zostały potwierdzone przez amerykańskich urzędników.

Latające obiekty nad Ameryką Północną

W ciągu ostatnich dni nad Ameryką Północną zestrzelono cztery obiekty. Pierwszy z nich to chiński balon szpiegowski, który przeleciał nad USA i został zestrzelony 4 lutego, w miniony piątek amerykański F-22 zestrzelił nad Alaską obiekt, który zmierzał w stronę kanadyjskiej przestrzeni powietrznej. W sobotę nad terytorium Kanady został zestrzelony kolejny przedmiot, a w niedzielę amerykański samolot myśliwski zestrzelił czwarty przedmiot, który obecnie jest poszukiwany po kanadyjskiej stronie Jeziora Huron.

Niezidentyfikowany obiekt w chińskiej przestrzeni powietrznej

Z kolei w poniedziałek chińskie władze – w reakcji na wykrycie niezidentyfikowanego obiektu w przestrzeni powietrznej tego kraju – oznajmiły, że amerykańskie balony wysokościowe przeleciały nad ich przestrzenią powietrzną bez pozwolenia ponad 10 razy od początku 2022 roku. Biały Dom natychmiast temu zaprzeczył.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka