Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Wizyta Bidena w Polsce. Andrzej Duda ma dla prezydenta USA propozycję

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
W czwartek prezydent Andrzej Duda zdradził, że podczas wizyty prezydenta Bidena będzie przekonywał go do zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy i składowanego w Polsce sprzętu. Prezydent uważa, że wizyta amerykańskiego przywódcy ma "potężną polityczną wagę".

Duda będzie przekonywał Biden do zwiększenia liczby żołnierzy i sprzętu 

Prezydent Duda podkreślił w TVP Info, że temat zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej zamierza poruszyć podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie w rozmowach w cztery oczy i na spotkaniach obu delegacji. "Nie tylko w czasie szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki, ale przede wszystkim podczas jego wizyty u nas w Pałacu Prezydenckim" - zapowiedział.

"My mamy już dzisiaj bazy i mamy już sprzęt, ale uważam, że powinno być go więcej. Będę do tego też przekonywał prezydenta Joe Bidena" – powiedział Duda w czwartek w TVP Info.

Twierdząco odpowiedział na pytanie, czy zamierza przekonywać do tego także przywódców Francji i Niemiec podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Prezydent wyraził przekonanie, że wystąpienie Joe Bidena w Warszawie "z całą pewnością będzie miało wymiar światowy" i będzie miało znaczenie "dla budowania systemu naszego bezpieczeństwa".

Duda spodziewa się "konkretów"

Prezydent w rozmowie w "Gościu Wiadomości" TVP był pytany również, czy spodziewa się "konkretów" podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena, który odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu.

Andrzej Duda podkreślił, że wizyta amerykańskiego przywódcy ma "potężną polityczną wagę". "Przede wszystkim patrzę na konkretne, polityczne i niepolityczne aspekty tej wizyty i szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Polsce. To jest wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. To kolejne wystąpienie prezydenta Joe Bidena dotyczące bezpieczeństwa po tym, które wygłosił już na dziedzińcu Zamku Królewskiego rok temu. Teraz będzie kolejne wystąpienie w oczywisty sposób skierowane do całego świata" - powiedział prezydent.

Dodał, że podczas tej wizyty spodziewa się "wielu konkretów". "Nie chcę i nie mogę za bardzo o nich mówić, ale spodziewam się wielu konkretów. Być może będą to takie konkrety, o których nie będziemy mogli publicznie powiedzieć. Taka wizyta zawsze się na konkrety przekłada" - zaznaczył.

Czy Zełenski przyjedzie do Polski?

Prezydent dopytywany, czy podczas tej wizyty prawdopodobne jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, odparł, że takie kwestie nie są zapowiadane.

"To są kwestie związane z bezpieczeństwem pana prezydenta Joe Bidena, to są kwestie związane z bezpieczeństwem pana prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, to są kwestie związane z naszym bezpieczeństwem, jako gospodarzy wszystkich spotkań, które będą się odbywały w tym czasie i wokół tej symbolicznej daty - pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - powiedział Andrzej Duda.

Duda spotka się z królem Karolem III

Prezydent, który przebywa obecnie z wizytą w Wielkiej Brytanii był także pytany o zaplanowane na piątek spotkanie z królem Karolem III. Jak przekazał, tematem rozmowy ma być wojna w Ukrainie oraz sytuacja Polonii w Wielkiej Brytanii.

W czwartek prezydent Duda spotkał się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem oraz złożył wieniec pod pomnikiem Polish Air Force Memorial, który został wzniesiony, by uczcić pamięć lotników polskich walczących po stronie aliantów podczas II wojny światowej.

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka