Ambasador Czech w Polsce Jakub Durr. Źródło: Twitter/@mzvcr
Ambasador Czech w Polsce Jakub Durr. Źródło: Twitter/@mzvcr

Zmarł ambasador Czech w Polsce. Morawiecki składa kondolencje

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej poinformowało w czwartek o śmierci ambasadora Czech w Polsce Jakuba Dürra. Zmarł nagle w wieku 46 lat. Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego dyplomaty złożył premier Mateusz Morawiecki oraz szef MSZ Zbigniew Rau.

Nie żyje ambasador Czech w Polsce 

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z głębokim smutkiem zawiadamia, że Jakub Dürr, m.in. ambasador Czech w Polsce, zmarł dziś nagle - czytamy w przekazanym w mediach społecznościowych komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Od listopada 2022 r. Dürr przebywał na zwolnieniu lekarskim i z powodów zdrowotnych wrócił z Warszawy do Pragi.

"Trudno jest pogodzić się z wiadomością, że odszedł jeden z najbardziej utalentowanych czeskich dyplomatów, Jakub Dürr. Jest mi niezmiernie przykro i moje myśli są z jego rodziną i bliskimi" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.


Jakub Dürr był politologiem, polonistą i dyplomatą, stałym przedstawicielem Republiki Czeskiej przy UE (2018-2020), wiceministrem spraw zagranicznych (2016-2018). Ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Polsce został w grudniu 2021 roku.

Morawiecki: ciężko pracował na rzecz polsko-czeskich relacji

Premier Mateusz Morawiecki napisał w czwartek wieczorem na Twitterze, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Jakuba Durra, ambasadora Czech w Polsce. "Świetny dyplomata, ciężko pracował na rzecz polsko-czeskich relacji. Odszedł tak nagle, w tak młodym wieku… Najszczersze kondolencje dla Jego rodziny i bliskich. Niech spoczywa w pokoju" - napisał szef polskiego rządu.

Również szef MSZ Zbigniew Rau przekazał, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o nagłej śmierci Jakuba Durra. "Parę dni temu wspólnie świętowaliśmy 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Czechami. Zapamiętam go jako niezwykle profesjonalnego dyplomatę i serdecznego człowieka, zasłużonego dla wzmacniania relacji polsko-czeskich. Wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych Pana Ambasadora" - napisał Rau.

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka