Ogromne zamieszanie z ulgą dla klasy średniej. Jest reakcja Ministerstwa Finansów

Resort finansów wyjaśnia kwestię ulgi dla klasy średniej. (fot. PAP)
Resort finansów wyjaśnia kwestię ulgi dla klasy średniej. (fot. PAP)
Ulga dla klasy średniej została zlikwidowana wraz z wprowadzeniem lipcowych zmian podatkowych w Polskim Ładzie, które obniżyły stawkę PIT z 17 do 12 proc. Dla niektórych jednak poprzednie rozwiązanie było korzystniejsze. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytania TVN24, wyjaśniając zawiłości związane z ulgą dla klasy średniej i hipotetycznym podatkiem z jej uwzględnieniem.

Rozliczanie PIT-ów

Trwa rozliczanie PIT-ów za 2022 rok. Deklarację złożyć możemy przy użyciu serwisu Twój e-PIT. Usługa polega na automatycznym przygotowaniu i udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Deklarację składać można do 2 maja bieżącego roku. Później, w przypadku niezłożenia dokumentu w terminie, zostanie on zaakceptowany automatycznie.

Co z ulgą dla klasy średniej?

Na początku 2022 r., wraz z Polskim Ładem wprowadzona została tzw. ulga dla klasy średniej. Jej zadaniem było zrekompensowanie wielu pracownikom negatywnych skutków zmian w składce zdrowotnej, które zaszły po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Aby z niej skorzystać, należało posiadać roczne przychody w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Resort finansów zapewniał, że dzięki temu nowa reforma będzie neutralna dla podatników.

Lipcowe zmiany w podatkach. Koniec ulgi dla klasy średniej

Jak wskazuje TVN24, w lipcu ubiegłego roku w podatkach wprowadzone zostały kolejne zmiany. Z 17 proc. do 12 proc. spadła stawka PIT, a ulga dla klasy średniej została zlikwidowana. Doradczyni podatkowa z Grant Thornton, Małgorzata Samborska, na antenie TVN24 wskazała jednak, że nie można całkowicie zapomnieć o uldze dla klasy średniej przy rozliczaniu PIT-ów za 2022 rok.

Co na to Ministerstwo Finansów?

Do kwestii tej odniósł się – w odpowiedzi na pytania TVN24 – resort finansów.

— Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej. Obliczenie hipotetycznego podatku należnego nie będzie wymagało od podatników żadnej dodatkowej aktywności — wyjaśnił wydział prasowy resortu.

— Krajowa Administracja Skarbowa stworzyła system, który będzie automatycznie obliczał hipotetyczny podatek należny na podstawie danych zawartych w zeznaniach złożonych przez podatników — podkreśla Ministerstwo Finansów.

Kiedy obliczona zostanie ulga dla klasy średniej?

Ministerstwo Finansów wskazuje też, w jakich sytuacjach obliczona zostanie ulga dla klasy średniej. 

— Zeznania PIT-36, PIT-36S, PIT-37, złożone zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, będą automatycznie pobierane do systemu obliczającego hipotetyczny podatek należny, jeśli: wykazane w zeznaniu przychody będą wynosiły od 68 412,00 zł do 133 692,00 zł — wyjaśnia resort. Kolejnym warunkiem jest "złożenie zeznania na aktualnym wariancie formularza, z wyborem sposobu rozliczenia (indywidualnie, wspólne z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci)".

Ostatnim warunkiem jest osiągnięcie przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej — podało Ministerstwo Finansów.

Co w przypadku różnic w podatku?

Resort podkreśla też, że "jeśli podatek hipotetyczny okaże się niższy niż podatek należny wykazany przez podatnika w złożonym przez niego zeznaniu, to urząd skarbowy poinformuje o tym podatnika". Dodano także, że podatnik otrzyma taką informację w ciągu 21 dni od złożenia zeznania, a "urząd wyśle pismo pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy (jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji)". Ministerstwo wyjaśniło przy tym, że informowani będą tylko ci podatnicy, "u których faktycznie wystąpi różnica podatku".

— Urząd skarbowy zwróci podatnikowi różnicę. Chyba że podatnik ma zaległości czy niedopłaty - wtedy zostanie ona zaliczona na ich poczet. Nadpłata będzie zwracana w ciągu 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w terminie 3 miesięcy dla zeznań papierowych — wyjaśnia MF.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka