Inflacja nie ustępuje. Jakie produkty drożeją najbardziej? (fot. Twitter)
Inflacja nie ustępuje. Jakie produkty drożeją najbardziej? (fot. Twitter)

Aż strach wejść do sklepu. Podstawowe produkty notują drastyczne podwyżki cen

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
Ogromne podwyżki cen dotknęły nowe grupy produktów. Jak się okazuje, na szczycie listy znajdują się ręczniki papierowe i papier toaletowy, za które teraz musimy zapłacić odpowiednio 59 i 47 proc. więcej. Co spowodowało tak gwałtowne wzrosty?

Rekordowe wzrosty cen papieru toaletowego

Jak się okazuje, produkcja papieru toaletowego i ręczników papierowych wiąże się ze zużyciem dużej ilości elektryczności i ciepła. Tym samym, w związku z rosnącymi kosztami energii, wzrosła także cena tych produktów. Za ręczniki papierowe zapłacić musimy prawie 59 proc. więcej niż rok temu, zaś papier toaletowy zdrożał o ponad 47 proc. Innym istotnym powodem tego stanu rzeczy jest drożejąca celuloza.

— Najistotniejszym czynnikiem jest drożejąca celuloza, której zaczęło brakować na światowym rynku w dobie pandemii. Jej niedobory zostały pogłębione przez wojnę w Ukrainie. Przy zmniejszonych dostawach z Azji, brak rosyjskiej celulozy szybko przełożył się na skok cen. Dodatkowo w sytuacji ograniczonej podaży i wysokiego popytu sami konsumenci mogą doprowadzić do niewspółmiernie wysokich cen, jeśli zaczną masowo kupować te towary — wyjaśnia dr Agnieszka Gawlik z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Coraz wyższe ceny

"Rzeczpospolita", powołując się na badanie pt. "Indeks cen w sklepach detalicznych" wskazuje, że w styczniu 2023 roku Polacy za zakupy płacili średnio o 20 proc. więcej, porównując z tym samym okresem w ubiegłym roku. Z analizy wynika, że większość najczęściej kupowanych artykułów zanotowała dwucyfrowy wzrost cen.

Margaryna do pieczenia znacznie droższa

Innym produktem na szczycie rankingu drożyzny jest margaryna do pieczenia, której cena w ujęciu rocznym wzrosła o prawie 45 proc. 

— Firmy przetwórcze zmagają się z wysokimi kosztami i starają się przenosić je na poziom cen detalicznych. Jednak od wielu miesięcy tanieją tłuszcze roślinne zużywane do produkcji margaryn. Szczyt światowych notowań olejów roślinnych przypadł na drugi kwartał 2022 roku. W styczniu 2023 roku olej rzepakowy na rynku światowym był tańszy o 34 proc. niż rok wcześniej, palmowy – o 30 proc., a sojowy – o 8 proc.. Trudno więc tłumaczyć kosztami surowca tak wysoki roczny wzrost w styczniu — tłumaczy ekspert analiz sektora rolno-spożywczego Banku Pekao Grzegorz Rykaczewski.

Wysokie ceny bananów

Kolejnym produktem, którego ceny znacznie wzrosły w 2023 roku są banany. Według ekspertów ich ceny przez cały poprzedni rok rosły, a spowodowane to było przede wszystkim rosnącymi kosztami produkcji. W związku z jej ograniczeniem w krajach Ameryki Południowej i Środkowej – na świecie pojawiły się też problemy z podażą.

— Bardzo zdrożały banany sprowadzane do Polski z tamtej części świata. Można się domyślać, że w br. w znacznie większym stopniu niż to było w ubiegłym roku, sklepy przerzucają wzrost swoich kosztów na konsumentów. W przypadku bananów raczej trudno obarczyć nimi dostawców — mówi prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta.

Drożeją też jaja

Innym produktem, który obecny jest na liście najbardziej drożejących produktów są jaja, których cena rok do roku wzrosłą o ponad 40 proc. Spowodowane to jest drastycznym spadkiem produkcji piskląt kur nieśnych. Tym samym w kurnikach zakłócony został proces wymiany stad. Do rosnących cen tego produktu przyczyniła się także obniżona podaż i wysoka presja kosztowa, z którą do czynienia mają producenci.

—  Do tego przez cały 2022 r. byliśmy świadkami gwałtownie rosnącego eksportu jaj, gdyż na rynkach zagranicznych wytwórcy mogli liczyć na bardzo atrakcyjne ceny. Zainteresowanie towarem z Polski wzrosło w związku z tym, że epidemia ptasiej grypy zdziesiątkowała stada w USA i w wielu krajach UE. Należy również podkreślić, że aktualne wyższe cenny jaj od niedawna zaczęły pokrywać stale rosnące koszty produkcji — wyjaśnia przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Marian Sikora.

Inflacja w styczniu

W połowie lutego GUS podzielił się najnowszymi danymi o inflacji, z których wynika, że w minionym miesiącu wyniosła ona 17,2 proc. rok do roku (2,4 proc. miesiąc do miesiąca). Dla porównania w grudniu inflacja wynosiła 16,6 proc. rok do roku.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka