Nagranie Władimira Kliczki z niemieckim Leopardem. Fot. Facebook
Nagranie Władimira Kliczki z niemieckim Leopardem. Fot. Facebook

Kliczko podziękował za Leopardy. Ale nie Polakom, tylko Niemcom. Burza w internecie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 250
Władimir Kliczko mer Kijowa opublikował w mediach społecznościowych film, jak jeździ Leopardem, który nazywa pieszczotliwie "kotem", wraz z podziękowaniami. "Dziękuję Niemcy za tego kota" - napisał. Na polskim Twitterze się zagotowało.

Polska przekazała pierwsze Leopardy

Filmik z czołgiem Kliczko opublikował zaledwie dzień po tym, jak polski premier Mateusz Morawiecki pojechał do Kijowa, by przekazać cztery pierwsze Leopardy na Ukrainę.

- Wkrótce przekażemy kolejne - zapowiedział premier. Morawiecki poinformował również, że Polska przekaże też "bardzo dobre czołgi PT-91". - Kolejnych 60 czołgów przyjedzie na Ukrainę - zaznaczył Morawiecki.

Za ten gest dziękowali mu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Denis Szmychal oraz inni przedstawiciele ukraińskiego rządu i dyplomacji.

Tymczasem Władimir Kliczko za Leopardy dziękuje nie Polakom, ale Niemcom.

Władimir Kliczko dziękuje Niemcom

Na polskim Twitterze od wczoraj lecą niepochlebne komentarze pod adresem mera Kijowa, rozczarowane jego postawą. Tymczasem Kliczko dziękuje Niemcom dlatego, że nagranie zostało zrobione w niemieckiej bazie, gdzie szkolą się z obsługi Leopardów i wozów Marder ukraińscy żołnierze. 'Kot" Kliczki to Leopard 2A6 z zasobów Bundeswehry, a nie 2A4, które podarowali Polacy.

"Za nami "rok cierpienia", ale i rok, w którym ukraińska siła woli stała się silniejsza niż kiedykolwiek Tak silna, jak ten czołg. Dziękuję, Niemcy! Dziękuje, wolny świecie! Za wszystko, co robicie dla nas, Ukraińców" – mówi w nagraniu Kliczko, zaproszony przez ministra obrony RFN Borisa Pistoriusa.

Dla kontrastu po sieci rozchodzi się także nagranie z ukraińskim ministrem obrony Ołeksjem Reznikowem, który z kolei testował polską wersję Leoparda. Pisaliśmy o tym wczoraj. Pytany o wrażenia, odpowiedział krótko: "Którędy na Moskwę".

Niektórzy z komentatorów zwracają uwagę, że szef niemieckiego MON zaprosił Kliczkę specjalnie, żeby pokazać, że nie tylko Polska aktywnie działa w dozbrajaniu Ukrainy. Niektóre media piszą, że Niemcy mają na tym punkcie kompleks, a sam Pistorius miał mówić, że niemieckie Leopardy są lepsze, a polski sprzęt jest "przestarzały i popsuty".

Koalicja Leopardów dla Ukrainy

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

Pod koniec stycznia Niemcy - które są producentem tych czołgów - zgodziły się na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało ministerstwo obrony Niemiec, Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (Polska ma przekazać 14 czołgów), a Niemcy - wśród donatorów wersji 2A6.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj250 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka