Właściciel KFC i Burger Kinga wycofuje się z Rosji. Presja ma sens

KFC wycofuje się z Rosji. Źródło: commons.wikimedia.org
KFC wycofuje się z Rosji. Źródło: commons.wikimedia.org
Spółka AmRest, która w Rosji obsługuje m.in. KFC, Burger King i Pizzę Hut poinformowała o sprzedaży franczyzy. Firma sfinalizowała transakcję na rosyjskim rynku, przekazując ją firmie Smart Service Nord w zamian za minimum 100 mln euro.

KFC ucieka z Rosji 

Jak czytamy w komunikacie AmRest, Unirest LLC, podmiot powiązany z Yum! Brands Inc, skorzystał z prawa pierwokupu na jego rzecz lub na rzecz osoby trzeciej i wyznaczył Smart Service Nord Ltd jako nabywcę tego biznesu.

"Smart Service jest zarządzany przez dwóch rosyjskich franczyzobiorców marki KFC: panów Konstantina Kotov oraz Andrey'a Oskolkov i według informacji dostępnych publicznie jest podmiotem, z którym Yum! Brands zawarł umowę sprzedaży w celu przeniesienia własności swoich rosyjskich restauracji KFC w październiku 2022 roku" – dodano. 

AmRest miała w Rosji ponad 1000 lokali KFC i 50 Pizza Hut - prawie wszystkie w modelu niezależnej franczyzy. Zachodni klienci i media naciskają na potentatów, by wycofali się z rosyjskiego rynku w związku ze zbrojną agresją Kremla. 

Auchan wspiera rosyjskich żołnierzy 

Jednym z nielicznych hipermarketów, który został w Rosji po inwazji na Ukrainę, jest francuski Auchan. "Le Monde" oraz portale śledcze Bellingcat i rosyjski Insider zebrały wspólnie dowody na to, że firma jest zaangażowana w pomoc Rosji. Dziennikarze dotarli do wewnętrznych maili oraz świadków z rosyjskiej filii Auchan, zweryfikowali zdjęcia oraz filmy publikowane w mediach społecznościowych.

W konsekwencji Klub Jagielloński zaapelował do sieci handlowej, by ta wyszła z rynku rosyjskiego, a jeśli tego nie zrobi, by opuściła polski rynek. "Oczekujemy od Państwa tej spóźnionej, ale koniecznej decyzji. Jeśli jednak nie zamierzają Państwo opuszczać terenu Federacji Rosyjskiej, to apelujemy o opuszczenie Polski. Chcemy uświadomić Państwu, że wbrew sloganowi sieci Auchan „nie zawsze się opłaca” – czytamy w liście Klubu do władz Auchan. 

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka