Emerytury wyższe o 1000 zł za chwilę wpadną na konta. Prezes ZUS potwierdza

Wraz z początkiem marca emerytury przejdą waloryzację, która wyniesie 14,8 proc. Fot. Canva / Zdjęcie ilustracyjne
Wraz z początkiem marca emerytury przejdą waloryzację, która wyniesie 14,8 proc. Fot. Canva / Zdjęcie ilustracyjne
Wraz z początkiem marca emerytury przejdą waloryzację, która wyniesie 14,8 proc. Seniorzy mają powody do zadowolenia. Ponad 100 tysięcy świadczeniobiorców może się spodziewać emerytury wyższej o ponad 1 tys. zł brutto.

Zgodnie z danymi ZUS z marca ubiegłego roku około 108,5 tys. seniorów pobierało emeryturę przekraczającą 7 tys. zł. Tegoroczna waloryzacja na poziomie 14,8 proc. zagwarantuje im wzrost świadczeń o blisko 1 tys. zł. Business Insider zauważa, że po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej oznacza to emeryturę wyższą o ok. 800 zł.

Prezes ZUS: Jesteśmy przygotowani do wypłacania emerytur

"Jesteśmy przygotowani do wypłacania od 1 marca zwaloryzowanych świadczeń. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku" – przekazała szefowa ZUS.

"Na przykład osoby, których świadczenie wynosi 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymają 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3000 zł" – podkreśliła.

Jak podał ZUS, emerytura w wysokości 2000 zł wzrośnie o 296 zł do kwoty 2296 zł, co oznacza dodatkowe 3552 zł w skali roku. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 3 tys. zł po waloryzacji dostaną 3444 zł (wzrost o 444 zł). Jak wyliczył ZUS, przełoży się to na 5328 zł podwyżki w skali roku.

Emeryci mogą spodziewać się listu z ZUS

Prof. Uścińska wskazała, że każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia.

"Tak jak w ubiegłym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej" – przypomniała prezes Zakładu.

Poinformowała, że waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych z ZUS, KRUS i systemu mundurowego w 2023 r. obejmie łącznie około 10,3 mln osób. Będzie się składać z trzech komponentów: cenowego, płacowego i kwotowego. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 14,8 proc., bo tyle wyniosła średnioroczna inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (14,4 proc.).

Od marca wzrosną najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas.

SW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo