Daniel Obajtek podczas wtorkowej konferencji prasowej na temat nowej strategii rozwoju PKN Orlen. (fot. PAP)
Daniel Obajtek podczas wtorkowej konferencji prasowej na temat nowej strategii rozwoju PKN Orlen. (fot. PAP)

Obajtek zapowiedział prawdziwą bombę. "To wielki dzień dla Orlenu"

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Daniel Obajtek przedstawił szczegóły nowej strategii rozwoju PKN Orlen. Zapowiedział m.in. obniżkę cen gazu dla przedsiębiorców od 15 marca, a także przedstawił nowe plany inwestycyjne dotyczące wydobycia gazu i wytwarzania paliw syntetycznych. — 70 mld złotych zainwestujemy w wydobycie. Łączymy wydobycie Orlen, Lotosu i PGNiG, by mieć większą siłę. Łączymy wydobycie PGNiG i Lotosu w Norwegii. Chcemy zwiększyć wydobycie gazu do 12 mld m sześciennych gazu do 2030 roku — powiedział Obajtek. Przed konferencją prezes PKN Orlen ogłosił, że wtorek będzie "wielkim dniem dla spółki i wszystkich Polaków".

Obajtek ogłasza obniżki cen gazu dla biznesu

— Chcę ogłosić następną obniżkę, dla wszystkich klientów będących na cenniku. To jest 130 tys. użytkowników. To są piekarnie, cukiernie, to są drobne zakłady. Obniżamy cenę gazu do poziomu za 1 MWh z 650 do 353 zł. To jest ponad 50 proc. obniżka cen gazu — zapowiedział prezes PKN Orlen Obajtek. Dodał także, od 15 marca koncern będzie publikować ceny z miesięcznym wyprzedzeniem. Zapowiedziana podczas wtorkowej konferencji cena będzie obowiązywała do końca kwietnia. Kolejne cenniki będą publikowane z miesięcznym wyprzedzeniem.

PKN Orlen z nowymi inwestycjami

Prezes PKN Orlen podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawił nową strategię rozwoju spółki oraz związane z tym plany inwestycyjne. Jednym z zapowiedzianych rozwiązań jest wychwytywanie dwutlenku węgla, w celu wytwarzania paliw syntetycznych.

— Chcemy wychwytywać dwutlenek węgla, około 3 mln ton rocznie. To ważne, ponieważ łącząc go z zielonym wodorem będziemy mogli wytwarzać paliwa syntetyczne — zapowiedział Obajtek.

Prezes Orlenu oznajmił również, że w planach spółki jest inwestycja 70 mld zł w wydobycie gazu.

— Łączymy wydobycie Orlen, Lotosu i PGNiG, by mieć większą siłę. Łączymy wydobycie PGNiG i Lotosu w Norwegii. Chcemy zwiększyć wydobycie gazu do 12 mld m sześc. gazu do 2030 roku — powiedział Daniel Obajtek. Dodał, że do 2030 roku w planach jest uzyskanie 1 mld metrów sześciennych biogazu, istotnego dla polskiego rolnictwa.

Setki miliardów złotych na nowe inwestycje PKN Orlen

Dalej prezes PKN Orlen zapewnił, że omawiana aktualizacja strategii rozwoju zakłada przeznaczenie 320 mld zł na nowe inwestycje, przede wszystkim w Polsce.

— 70 mld przeznaczymy na nową energetykę. Do 2030 roku chcemy mieć 9 GW mocy z Odnawialnych Źródeł Energii — zapowiedział Obajtek.

— 65 mld złotych przeznaczymy na energetykę konwencjonalną, jak elektrownie gazowe w Ostrołęce i Grudziądzu, planujemy inwestycje w Gdańsku i Czechach. Planujemy rozwój małej energetyki jądrowej – pierwszy reaktor ma powstać już w 2028 roku. W kwietniu przekażemy stan zaawansowania i lokalizację tych inwestycji — zapowiedział prezes Orlenu.

60 mld dolarów przeznaczonych ma zostać na segment rafineryjny. — Z tego 25 mld złotych wydamy na projekty zielone, jak biopaliwa. Po to budujemy port na Martwej Wiśle — oznajmił Daniel Obajtek.

Orlen rozrasta się za granicą

PKN Orlen zapowiedział także, że nowa strategia zakłada również dynamiczny rozwój segmentu detalicznego, który opierać się ma na m. in. na rozbudowie sieci sprzedaży. Zapowiedziano, że do 2030 roku pod marką Orlen w Europie Środkowej działać będzie co najmniej 3,5 tys. stacji.

— Sieć Grupy ORLEN będzie rozwijała się przede wszystkim za granicą – co miało miejsce już w ciągu ostatnich dwóch lat poprzez rozwój obecności na Węgrzech i w Słowacji — zapowiedziano.

Daniel Obajtek o cenach paliw: Fakt, podbudowaliśmy marżę

Prezes Orlenu podczas konferencji prasowej odniósł się również do kwestii cen paliw po powrocie stawki VAT do 23 proc.

— Nie przełożyliśmy VAT na ceny, żeby przed Świętami nie było problemu z cenami paliw. Widzieliśmy, że jest coraz większy problem z wolumenem. W momencie, gdy VAT wzrósł, firmy zdecydowanie poprawiły swoją kondycję. Fakt, że podbudowaliśmy naszą marżę, ale sprzedaż detaliczna na polskich stacjach to tylko 3 procent naszego przychodu. Mamy najniższe ceny w Europie dzięki rozwadze i dywersyfikacji. — oznajmił Daniel Obajtek. — Nie kupowaliśmy oleju napędowego z kierunku rosyjskiego od początku wojny — podkreślił.

Kurs PKN Orlen wystrzelił

Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Grupy Energa zwrócił uwagę, że niedługo po rozpoczęciu konferencji na temat nowej strategii rozwoju Orlenu, akcje spółki znacznie wzrosły.


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka