Wypadek kolejowy w Grecji. Źródło: EPA/APOSTOLIS DOMALIS
Wypadek kolejowy w Grecji. Źródło: EPA/APOSTOLIS DOMALIS

Tragiczne zderzenie pociągów w Grecji. Zatrważa liczba śmiertelnych ofiar

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Do tragicznego wypadku kolejowego doszło w Grecji na wysokości miasta Laeissa. W skutek zdarzenia pociągu towarowego z pociągiem pasażerskim zginęło co najmniej 38 osób, a 85 zostało rannych. Trwa akcja ratownicza.

Policja aresztowała zawiadowcę stacji

Grecka policja aresztowała w środę zawiadowcę stacji z Larissy. Poprzedniej nocy doszło do czołowego zderzenia pociągu osobowego z towarowym.

Policja nie przekazała danych aresztowanego, powiadomiła jednak, że jest podejrzany o zaniedbania prowadzące do śmierci i ciężkich uszkodzeń ciała. Agencja AP informuje, że oskarżony złożył zeznania w prokuraturze. Zaprzeczył oskarżeniom, nie przyznał się do winy i wyraził pogląd, że powodem zderzenia pędzących pociągów musiała być awaria techniczna.

Tragiczny wypadek kolejowy w Grecji 

We wtorek na wysokości miasta Laeissa kilka minut przed północą, z nieustalonych przyczyn doszło do zderzenia pociągu osobowego z 350 pasażerami z pociągiem towarowym. Wybuchł pożar. Władze zmobilizowały około 150 strażaków i 40 karetek pogotowia. Dźwigi i ratownicy zostali zaangażowani, aby spróbować podnieść przewrócone wagony.

Urzędnicy rządowi powiedzieli, że skontaktowano się również z armią, aby pomóc w akcji ratunkowej.

W opinii greckich mediów jest to "najtragiczniejszy wypadek kolejowy, jakiego Grecja kiedykolwiek doświadczyła ”.

Wiele osób poszkodowanych 

Jeden z wagonów został doszczętnie zgnieciony, co szczególnie utrudniło interwencję ratowników, inne uległy częściowemu zniszczeniu. Z innych wydobywał się gęsty dym i płomienie.

– Większość pasażerów została ewakuowana (...) 194 osoby przewieziono autobusem do Salonik, z czego 26 do szpitali – powiedział rzecznik straży pożarnej.

Dwa szpitale w regionie Larissy zostały zarekwirowane, aby pomieścić wielu rannych. Szpitale wojskowe w Salonikach i Atenach są również „w pogotowiu” w razie potrzeby, poinformowały władze.

– To jest okropna noc… Trudno ją opisać – powiedział państwowej telewizji Costas Agorastos, gubernator regionu centralnej części Tesalii.


MP

Czytaj dalej:

Zobacz galerię zdjęć:

Źródło: PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA Źródło: PAP/EPA Źródło: PAP/EPA Źródło: PAP/EPA Źródło: PAP/EPA Źródło: PAP/EPA

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości