Platforma Obywatelska do promowania kredytu 0 proc. na pierwsze mieszkanie do 45. roku życia wykorzystało to samo zdjęcie, co jeden z niemieckich banków. (fot. Facebook, Twitter)
Platforma Obywatelska do promowania kredytu 0 proc. na pierwsze mieszkanie do 45. roku życia wykorzystało to samo zdjęcie, co jeden z niemieckich banków. (fot. Facebook, Twitter)

PO chce wygrać wybory? "Niemiecka wpadka" w najnowszym pomyśle może się zemścić

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
W poniedziałek Donald Tusk zapowiedział nowe rozwiązanie kredytowe. Szef PO proponuje wprowadzenie kredytu 0 procent na pierwsze mieszkanie do 45. roku życia. Jak się okazuje, Platforma Obywatelska do promowania tego pomysłu w mediach społecznościowych niemal identycznego zdjęcia, co jeden niemieckich banków, który zachęca do kupna własnego domu.

Platforma Obywatelska reklamuje kredyt 0%

— Mieszkanie musi być PRAWEM, a nie towarem! Wprowadzimy #KredytZeroProcent dla ludzi, którzy nie ukończyli 45. roku życia i chcieliby kupić swoje pierwsze mieszkanie! — napisano na oficjalnym profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze.

Do wpisu dołączono grafikę promującą pomysł Donalda Tuska.

— Młodzi ludzie muszą mieć szansę na własne mieszkanie! — głosi hasło na grafice. — Wprowadzimy dla nich kredyt hipoteczny 0 procent — czytamy.

Grafika zawiera również zdjęcie, przedstawiające szczęśliwą parę, która wprowadza się do nowego mieszkania.

PO użyło tego samego zdjęcia, co niemiecki bank

Okazuje się, że niemal identycznego zdjęcia do promocji swojej oferty wykorzystał niemiecki bank Bremische Volksbank. Instytucja we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych zachęca do kupna własnego domu.

Pomysł Donalda Tuska

Przypomnijmy, że w poniedziałek szef PO Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie kredytu 0 proc. na pierwsze mieszkanie dla osób do 45 roku życia. Pomysł nie spodobał się wielu politykom i aktywistom, którzy komentowali, że środki przeznaczone na ten program mogłyby zostać przeznaczone m. in. na budowę nowych mieszkań społecznych. Z kolei eksperci oceniają, że proponowane rozwiązanie mogłoby się przyczynić do drastycznego wzrostu cen lokali.

Do wątpliwości wobec tych rozwiązań odniósł się we wtorek w Łodzi Donald Tusk.

— Uchylałbym obawy niektórych ekspertów, że tego typu programy wsparcia, jak kredyt 0%, czy dopłata do najmu muszą wpłynąć na wyraźny wzrost ceny. Generalnie nie ma za bardzo wpływu... — stwierdził Donald Tusk. — Zobaczmy na przykład dzisiaj: ceny nieruchomości, ceny mieszkań galopują, wzrost cen jest niebywały i przecież nie dlatego, że PiS zbudował za dużo mieszkań, albo że dołożył za dużo pieniędzy wam. Ceny mieszkań nie wzrastały, wtedy kiedy myśmy wybudowali 250 tysięcy mieszkań, oferując program podobny (...) do kredytu 0% — wyjaśnił szef PO.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka