Kredyt hipoteczny to nie lada wyzwanie. fot. materiały prasowe
Kredyt hipoteczny to nie lada wyzwanie. fot. materiały prasowe

Kredyt 550 tys jaka rata?

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Kredyt na 550 tysięcy złotych to zobowiązanie finansowe, które można zaciągnąć w instytucji bankowej. Do najpopularniejszych produktów tego rodzaju zalicza się kredyt hipoteczny, który jest zaciągany w celu nabycia nieruchomości. Takie zobowiązanie udaje się również wziąć w ramach kredytów gotówkowych na dowolny cel. Sprawdź, kto ma szansę na współpracę z bankiem i jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt 550 tys. Jaką ratę miesięcznie będziesz płacić za zobowiązanie tego typu? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kredyt na 550 tys. zł — najważniejsze informacje

Zastanawiasz się nad zobowiązaniem, jakim jest kredyt na mieszkanie 550 tys.? Jaka rata będzie konieczna do spłaty z tytułu tego produktu bankowego? Zanim poznasz wymagania finansowe, warto sprawdzić, czy w ogóle masz szansę na tego typu finansowe wsparcie. Musisz wiedzieć, że banki współpracują z tylko w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, a od potencjalnych kredytobiorców wymagają spełnienia konkretnych warunków. Instytucje bankowe dokładnie zweryfikują, czy stać Cię na miesięczne płatności z tego tytułu. Oto co analizują banki, zanim wydadzą decyzję pozytywną:

 • zdolność kredytowa, 
 • historia kredytowa, 
 • dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania kredytowego. 

Priorytetem jest zdolność kredytowa, na którą składa się wysokość stałych, miesięcznych zarobków. To jeszcze nie wszystko, ponieważ pod uwagę wzięte zostaną Twoje miesięczne koszty, na przykład z tytułu innych zobowiązań. Co więcej, na zdolność kredytową wpływa również historia kredytowa. Jeśli posiadasz przeterminowane płatności albo spóźniasz się ze spłatą innych, miesięcznych rat, raczej nie masz szans na współpracę z bankiem. 

Priorytetem jest zdolność kredytowa, na którą składa się wysokość stałych, miesięcznych zarobków. To jeszcze nie wszystko, ponieważ pod uwagę wzięte zostaną Twoje miesięczne koszty, na przykład z tytułu innych zobowiązań. Co więcej, na zdolność kredytową wpływa również historia kredytowa. Jeśli posiadasz przeterminowane płatności albo spóźniasz się ze spłatą innych, miesięcznych rat, raczej nie masz szans na współpracę z bankiem. 

Pamiętaj również, że kredyt hipoteczny musi być dodatkowo zabezpieczony, dzięki czemu banki minimalizują ryzyko kredytowe, a więc ryzyko ewentualnej niewypłacalności swojego klienta. Obowiązkowe jest więc nie tylko ubezpieczenie, zarówno nieruchomości, jak i kredytobiorcy, ale także wkład własny. Wkład własny musi wynosić dzisiaj co najmniej 20% wartości nabywanej nieruchomości. Dobrą informację jest to, że wkład własny nie musi zostać wniesiony w formie gotówki. Wkładem własnym może być działka, na której zostanie wybudowany dom albo koszty, jakie już zostały z tego tytułu poniesione. 

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 550 tys. zł?

Na zdolność kredytową wpływają miesięczne dochody. Im wartość zobowiązania kredytowego jest większa, tym kredytobiorca musi zarabiać więcej. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie typu „kredyt 550 tys. jakie zarobki?, ponieważ każdy bank realizuje własną politykę kredytową i ustanawia inne warunki współpracy z klientem. Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że udaje się oszacować wymagane dochody, dzięki czemu potencjalni klienci są w stanie dokonać analizy, czy w ogóle uda im się otrzymać kredyt 550 tys. 

Z pomocą przychodzą kalkulatory kredytowe, które szacują przewidywane wartości. Zgodnie z wyliczeniami tego narzędzia, kredyt 550 tys. zostanie udzielony osobom, których miesięczne zarobki oscylują wokół kwoty nie mniej niż 6000 złotych. Warto zaznaczyć, że kredytobiorca musi spełnić nie tylko warunki dotyczące dochodów. Uwzględnić trzeba też koszty stałe, bo te obniżają zdolność kredytową. Znaczenie ma również okres współpracy z bankiem. Im będzie dłuższy, tym miesięczne raty staną się niższe, więc zarobki mogą być nieco mniejsze. 

Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego na 550 tys. zł?

Potencjalny klient banku chce skorzystać z najbardziej opłacalnego kredytu na 550 tys., dlatego znaczenie mają miesięczne koszty. Większość kredytobiorców zastanawia się nad kwestią „kredyt hipoteczny 550 tys., jaka rata?”. W tym aspekcie trudno udzielić konkretnej odpowiedzi, można jednak szacować. Tym samym:

 • Kredyt 550 tys. na 15 lat — jaka rata będzie konieczna do spłaty? To około 6500 zł.
 • Kredyt 550 tys. na 20 lat — jaka rata będzie wymagana przez bank w skali miesiąca? Wydatki z tego tytułu wyniosą około 6200 zł.
 • Kredyt 550 tys. na 25 lat — jaka rata będzie obowiązywać miesięcznie? To średnio 6000 zł.
 • Kredyt 550 tys. na 30 lat — jaka rata zostanie narzucona przez bank? Wyniesie ona mniej więcej 5800 zł. 

Jak obliczyć ratę przy kredycie na 550 tys. zł?

Zanim złożysz wniosek o kredyt 550 tys., kalkulator pomoże Ci wyliczyć miesięczną ratę, jaką będziesz z tytułu tego zobowiązania spłacać. To narzędzie, które znajdziesz bezpłatnie w sieci i możesz z niego w łatwy i szybki sposób wykorzystać. Wystarczy, że we właściwe rubryki wpiszesz konkretne wartości, takie jak wartość zobowiązania, liczba rat oraz oprocentowanie. Kalkulator w kilka sekund wyliczy wszystkie opłaty. Wskaże Ci również wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach kredytu hipotecznego. Podpowie także, czy masz dobrą zdolność kredytową, która pozwoli Ci podjąć współpracę z bankiem. 

Oprócz kalkulatora kredytowego warto wykorzystać także ranking kredytów hipotecznych. Dzięki porównaniu różnych propozycji wybierzesz kredyt, który będzie dosłownie „szyty na miarę” Twoich indywidualnych potrzeb, ale też możliwości spłaty z zachowaniem optymalnej płynności finansowej. 

Kredyt na 550 tys. zł — jaka rata w wybranych bankach?

Musisz wiedzieć, że każdy bank stawia zupełnie inne warunki współpracy z klientem, dlatego koszty i miesięczne raty kredytu na 550 tys. mogą się znacznie od siebie różnić. Porównując konkurencyjne propozycje, uwzględnij przede wszystkim wskaźnik RRSO. Jeśli zależy Ci na zobowiązaniu jak najbardziej opłacalnym, zweryfikuj oferty najpopularniejszych instytucji bankowych, które działają na terenie naszego kraju. Pamiętaj, że sytuacja zmienia się diametralnie, dlatego decyzję musisz podjąć odpowiednio szybko. 

Jak obniżyć ratę kredytu na 550 000 zł?

Miesięczna rata za kredyt 550 tys. jest dosyć wysoka? Martwisz się, czy podołasz finansowo narzuconym warunkom? Sprawdź, jak obniżyć wartość miesięcznych płatności. Większość banków pozwala na zmiany warunków współpracy już w trakcie spłaty. Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „kredyt 550 tys., jaka rata forum” i przekonaj się, jak inni kredytobiorcy obniżają skutecznie raty. W tym celu wykorzystują przede wszystkim mechanizmy, takie jak:

 •  wydłużenie okresu współpracy z bankiem, 
 •  dostarczenie zabezpieczenia kredytu o większej wartości, 
 •  nadpłacenie kredytu, 
 •  dobranie dodatkowych produktów banków, dzięki czemu warunki współpracy stają się bardziej atrakcyjne. 

Komentarze