Mateusz Matyszkowicz zapowiedział, że w 2024 roku z TVP1 i TVP2 znikną seriale zagraniczne. Źródło: PAP/Piotr Nowak, Facebook
Mateusz Matyszkowicz zapowiedział, że w 2024 roku z TVP1 i TVP2 znikną seriale zagraniczne. Źródło: PAP/Piotr Nowak, Facebook

Turcja znika z TVP. Matyszkowicz chce tylko polskie seriale

Redakcja Redakcja Seriale Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapowiedział, że w 2024 roku z TVP1 i TVP2 znikną seriale zagraniczne. Przede wszystkim chodzi o tureckie produkcje. Mają je zastąpić polskie seriale historyczne i telenowele.

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz spotkał się z dziennikarzam przy okazji premiery nowej produkcji TVP "Polowania na ćmy", która zadebiutuje na antenie telewizyjnej "jedynki" 19 marca. – Ten serial odsłania rosyjski mechanizm zarządzania podbitymi terytoriami poprzez wzniecanie waśni na tle etnicznym – mówił na temat polskiej produkcji Matyszkowicz. 

"Polowanie na ćmy" jest serialową wersję filmu historycznego "Pogrom 1905. Miłość i hańba".

TVP idzie w polskie seriale 

– Telewizja Polska będzie coraz większą uwagę zwracać na produkcję filmową i serialową. To się dzieje - to się będzie działo sezon po sezonie – zapowiedział. – Moją ambicją jest to, żeby w przewidywalnym czasie anteny główne TVP - Jedynka i Dwójka - emitowały wyłącznie polskie produkcje serialowe. Nie dlatego, że produkcje licencyjne są gorsze, są złe - ale tych anten mamy osiemnaście – podkreślił Matyszkowicz. 

Prezes TVP wyjaśnił, że nie oznacza to, że od marca 2023 r. na antenie TVP1 i TVP2 emitowane będą tylko polskie seriale i filmy. Zwrócił uwagę, że "cykl produkcyjny serialu trwa długo, od 2 do 4 lat". – Ale mam nadzieję, że do przyszłego roku nasz cel osiągniemy – dodał.

– W planach mamy bardzo dużo. Scenariusze spływają coraz wspanialsze. Chcemy nakręcić i western osadzony w XVIII-wiecznej Polsce o szulerze karcianym Ignacym Chadźkiewiczu, największym szulerze ówczesnej Europy. Chcemy adaptować polską literaturę - "Nadberezyńców" Floriana Czarnyszewicza, "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego. Tych planów, marzeń mamy wiele – wyjaśnił.

– Marzyłbym także o Józefie Mackiewiczu, ale wiemy, że prawa do jego powieści to bardzo złożona sprawa – powiedział. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się zdjęcia do serialu "Matylda" według scenariusza Ilony Łepkowskiej. – To osadzona w II poł. XIX w. opowieść o dwudziestoparoletniej nauczycielce na pensji dla panien. Odnajdziemy tam historię wszystkich warstw społecznych w Polsce - od szlacheckiej, przez inteligencką, po chłopską. Serial będzie skierowany do kobiet. Przymierzamy się też do produkcji serialu o Adamie Mickiewiczu – wyjaśnił Mateusz Matyszkowicz. Zapowiedział, że od 3 marca w piątkowe wieczory o godz. 20.35 w TVP1 emitowany będzie serial kryminalny "Krucjata. Prawo serii" w reż. Łukasza Ostalskiego.

Turecki serial zniknie z TVP

Prezes TVP w rozmowie z dziennikarzami przekazał również, że zimą na antenie TVP1 pojawi się nowa polska telenowela. Matyszkowicz nie ujawnił jednak więcej szczegółów, ponieważ trwają prace przy wyborze scenariuszy. 

Jak dowiaduje się portal "Wirtualne Media" planowana polska telenowela ma zastąpić w ramówce turecki serial "Elif”, nadawany o godz. 14:00 na TVP1. – Nie mam nic przeciwko tureckim serialom, ale mogą one trafić na inne anteny, niż TVP1 i TVP2 – powiedział. – Ich oglądalność jest coraz mniejsza – dodał. 

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura