Armia chińska. Zdj. ilustracyjne
Armia chińska. Zdj. ilustracyjne

Chiny się zbroją. Wydatki na obronność pójdą w górę

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Pekin na wojsko wyda w 2023 roku o 7,2 proc. więcej i podniesie wydatki na ten cel do 1,55 bln juanów, czyli 224 mld dolarów. Świat zachodni - ze szczególnym uwzględnieniem USA - monitoruje, dlaczego chińskie władze wzmacniają "gotowość obronną".

- Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową - zadeklarował premier Chin Li Keqiang w sprawozdaniu wygłoszonym na otwarcie sesji parlamentu w Pekinie. Podniesienie wydatków budżetowych o 7,2 proc. na obronność jest bacznie obserwowane przez Stany Zjednoczone. Tym bardziej, że wzrost ten jest większy, niż przedstawiony przez Pekin cel wzrostu PKB na bieżący rok, który określono na „około 5 proc”. Jest to również ósmy z rzędu jednocyfrowy wzrost budżetu obronnego - w poprzednim roku wzrósł on o 7,1 proc., licząc rok do roku.  

Amerykanie obserwują działania Chin 

Władze ChRL podkreślają, że wydatki te służą wyłącznie celom obronnym. Amerykanie są nieufni. - Nasze siły zbrojne, skupiając się na celach na stulecie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 roku, powinny pracować na rzecz wykonywania operacji wojskowych, wzmocnić gotowość bojową i podnieść zdolności militarne - powiedział Li w sprawozdaniu na rozpoczęcie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

OZPL zatwierdzi zmiany w administracji państwowej, wynikające z ubiegłorocznego XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Przywódca partii i kraju Xi Jinping sięgnie najpewniej po trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL, a nowym premierem zostanie prawdopodobnie jego bliski współpracownik Li Qiang, który na zjeździe KPCh został drugim pod względem rangi dygnitarzem partii. 

Chiny to potęga wojskowa 

Chiny posiadają jedną z największych armii świata pod względem liczby żołnierzy. W ostatnich latach pod rządami Xi prowadziły również szeroko zakrojoną kampanię jej modernizacji, opracowując systemy rakietowe, myśliwce o obniżonej wykrywalności czy lotniskowce. Chińskie wojsko zwiększało też aktywność na okolicznych morzach, w tym na spornym Morzu Południowochińskim i w okolicach Tajwanu, co prowadziło do napięć w relacjach z USA i krajami regionu.

Budżet wojskowy ChRL jest ponad trzy razy mniejszy niż wydatki militarne Stanów Zjednoczonych, choć wielu dyplomatów i zagranicznych ekspertów jest zdania, że oficjalne dane z Pekinu są zaniżone.

GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka