Rząd wycofuje się z ograniczeń dla osób kupujących mieszkania.
Rząd wycofuje się z ograniczeń dla osób kupujących mieszkania.

Ograniczenia dla osób kupujących mieszkania. Rząd ma wycofać się pomysłu

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Jak ustalili dziennikarze RMF FM, rząd ma wycofać się z pomysłu ograniczenia osobom prywatnym inwestycyjnego kupowania mieszkań. Zostanie natomiast wprowadzony wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Będzie można normalnie kupować mieszkania 

Reporter RMF FM Krzysztof Berenda ustalił, że rząd zrezygnował z podnoszenia podatków od czynności cywilnoprawnych od metrażu, czyli 315 mkw. powierzchni mieszkalnej.

Nie zostanie również wprowadzona zasada dotycząca tego, że jeżeli ktoś ma pięć mieszkań, to następne będzie mógł kupować w co najmniej rocznych odstępach. 

Wyższy podatek PCC

Z ustaleń rozgłośni wynika natomiast, że pozostaje pomysł polegający na podniesieniu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób i firm kupujących kolejne lokale. 

Oznacza to, że jeżeli ktoś ma już pięć mieszkań i będzie chciał kupić szóste, to zamiast 2-procentowego PCC będzie płacił 6 procent – podaje RMF FM. 

Morawiecki: Pracujemy nad tym 

O planach rządu dotyczących opodatkowania hurtowego handlu mieszkaniami mówił w radiu RMF FM premier Mateusz Morawiecki. 

– Pracujemy nad tym, aby poprzez opłatę PCC, podatek od czynności cywilnoprawnych - w przypadku takich spekulacyjnych zakupów kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań jednocześnie - ten inwestor był dodatkową opłatą obłożony – zapowiadał. 

– Myślimy tylko i wyłącznie o nałożeniu opłat powyżej kilku mieszkań kupowanych przez tego samego inwestora. Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza – dodał szef rządu. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka