MiG-i2 29. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MON
MiG-i2 29. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MON

Minister obrony Słowacji: Polska zgadza się na wspólne wysłanie MiG-ów 29 na Ukrainę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Słowacki minister obrony Jarosław Nad' oświadczył, że Polska i Słowacja uzgodniły wspólne przekazanie przez te kraje zbędnych MiG-ów 29 na Ukrainę.

Słowacki minister obrony napisał o tym w mediach społecznościowych. Nad' (Nagy) dodał, że ustalenia zapadły na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich UE w środę w Szwecji. Mariusz Błaszczak miał to mu potwierdzić.

"Myślę, że nadszedł czas, aby podjąć decyzję. Na Ukrainie giną ludzie, naprawdę możemy im pomóc, nie ma miejsca na słowackie upolitycznienie. To nieludzkie i nieodpowiedzialne" - powiedział  Jarosław Nad'.

Słowacja rozważa dostarczenie Ukrainie 10 z 11 radzieckich MiG-ów-29, które zostały wycofane ze służby w ubiegłym roku.

Duda mówił w CNN o przekazaniu myśliwców

Zacytował przy tym fragment wywiadu prezydenta Andrzeja Dudy udzielonego CNN. - Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji - mówił Duda w wywiadzie dla CNN International udzielonym w Abu Zabi. Dodał, że Ukraina w przyszłości otrzyma samoloty F-16.

- Ta pozostała część MiG-ów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych - jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć - oświadczył Duda.

Kolejne 10 Leopardów trafiło na Ukrainę

Dzisiaj na Ukrainę trafiło kolejne 10 czołgów Leopard 2A4. - Przekazaliśmy kolejnych 10 czołgów Leopard 2A4 Ukrainie; zakończył się też proces szkolenia ukraińskich czołgistów na tych czołgach. Doprowadziliśmy do tego, że został złożony cały batalion złożony z Leopardów 2A4. W ten sposób, w ramach międzynarodowej koalicji, wspieramy Ukrainę - powiedział Mariusz Błaszczak na czwartkowym briefingu prasowym.

Wskazał, że w skład przekazanego Ukrainie batalionu czołgów weszły również pojazdy z Kanady (8 czołgów), Norwegii (8 czołgów) oraz 6 czołgów z Hiszpanii. - Sześć na pewno; rozmawiałem z minister obrony Hiszpanii Margaritą Robles - może jeszcze 4 dodatkowe czołgi - zaznaczył. Szef MON dodał, że czołgi z tych państw dotrą na Ukrainę "w bardzo krótkim czasie".

Szef MON został również spytany o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy w wywiadzie dla CNN, że Polska gotowa jest przekazać Ukrainie poradzieckie myśliwce MIG-29. - Tu jest pełna spójność między prezydentem, a rządem. Mogę tylko to powiedzieć to samo - oświadczył.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka