Gorący dzień w Sejmie. Scheuring-Wielgus i Senyszyn zaatakowały Jana Pawła II i Kościół

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Podczas czwartkowej debaty o uchwale ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II posłowie PiS wyrażali sprzeciw wobec "niesprawiedliwych i szkodliwych działań" mających zniszczyć autorytet papieża. Opozycja wskazywała, że Sejm nie jest "sądem, ani obrońcą, ani adwokatem" oraz że potrzebne są badania archiwalne i prace historyczne.

Uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Przedstawiono sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskich projektach uchwał w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (PiS) i w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II (PSL).

Polecamy:

Wcześniej na posiedzeniu Komisji zdecydowano, że zaproponowany przez klub PiS projekt uchwały będzie projektem wiodącym. Komisja przyjęła go wraz z poprawkami dotyczącymi jego treści. Poseł-sprawozdawca Zdzisław Sipiera (PiS) podczas debaty przypomniał, że sejmowa komisja kultury pracowała nad dwoma projektami tej uchwały. – Propozycja i projekt uchwały posłów PiS jasno artykułował element niezgody na to, co się dzieje i tego ataku, który dzisiaj jest w Polsce przeprowadzany. Wniosek klubu PSL podkreślał raczej zasługi i wielkość Jana Pawła II, a nie odnosił się do tego, co się dzieje w tej chwili – wyjaśnił.

– Przyjęliśmy jako Komisja Kultury i Środków Przekazu jednolity tekst przez aklamację. On zawiera to, co jest dzisiaj najgroźniejsze, czyli odpowiedź, że nie damy sobie jako Polacy narzucić wersji, w której będzie jakakolwiek wątpliwość (...) Dzisiaj mam nadzieję, że większość Sejmu odpowie na bezczelne ataki na Jana Pawła II i wyrazimy poprzez przyjęcie tej uchwały konkretny sygnał - takiej świętości nie damy szargać! – podkreślił Sipiera.

Paweł Kowal do rządzących: Nie wystarczy wstać i klaskać

Paweł Kowal (KO) podkreślił, że są postacie w dziejach narodu i państwa o szczególnym znaczeniu, które "organizują naszą zbiorową świadomość". – Z tej trybuny chciałbym was zapytać, zwracam się do tych, co tak chętnie dzisiaj wstają, coście zrobili z tym politycznym przesłaniem Jana Pawła II, które stąd padło w 1997 r. (...) Nie wystarczy wstawać i klaskać, trzeba pokazać swoim świadectwem, po której jesteście stronie – powiedział.

– Posłuchajcie Episkopatu Polski w sprawie sytuacji w Archidiecezji Krakowskiej, o której mówią artykuły prasowe. Potrzebne są badania archiwalne i porządne prace historyczne, a nie wasze krokodyle łzy. Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS dzisiaj, wy nie chcecie go bronić, wasze działanie niczemu dobremu nie służy (...) Wy jesteście faryzeusze i dlatego my do waszej akcji się nie przyłączymy – mówił Kowal.

Senyszyn: To uchwała "wyłącznie polityczna"

Zdaniem Joanny Senyszyn (Lewica Demokratyczna) to uchwała "wyłącznie polityczna". "Projektodawcy stroją się w piórka obrońców Jana Pawła II w nadziei, że będzie to nowa linia podziału obywateli Rzeczypospolitej (...) Sejm nie jest organem uprawnionym do rozstrzygania winy konkretnych osób, bo od tego są sądy. Koło Lewicy Demokratycznej jest przeciw tej politycznej, kłamliwej uchwale. Trzeba zawsze pamiętać, że wykorzystywanie dzieci jest przestępstwem i przestępstwem jest też ukrywanie pedofilów, co Kościół Katolicki robi instytucjonalnie" - powiedziała.

Scheuring-Wielgus: Kościół systemowo ukrywa księży-pedofili

W ocenie Joanny Scheuring-Wielgus (Lewica) Sejm nie jest "sądem, ani obrońcą, ani adwokatem". – Z jednej strony bronicie Karola Wojtyły, ale z drugiej oskarżacie dziennikarzy wolnych mediów (...) Nie można oskarżać dziennikarzy, którzy w swoim reportażu dają głos ofiarom – wskazała. – W tej uchwale oskarża się niezależne i wolne dziennikarstwo, podważa ich rzetelność i wiarygodność, jednocześnie wyklucza się analizę krytyczną wobec Kościoła (...) My jako Lewica nigdy nie atakujemy ani wiary, ani ludzi wierzących, ale zawsze powtarzamy, że Kościół jest jedyną instytucją, która systemowo ukrywa księży-pedofili przenosząc ich z parafii do parafii. Nie można stać obojętnie przed czymś, o czym również mówią księża – powiedział posłanka.


Kosiniak-Kamysz: Nie byłoby wolnego świata bez Jana Pawła II

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza z Koalicji Polskiej, Jan Paweł II przywrócił "wiarę, nadzieję i miłość, dał szansę na wolną Polskę, (...) na demokrację, dał szansę na sprawiedliwość". – Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby wolnej Europy i nie byłoby wolnego świata bez Jana Pawła II (...) I o tym nie wolno zapomnieć, bo to jest nasze dziedzictwo, to jest nasz fundament, to jest to na czym się buduje państwo – zauważył.

– I nie można zamknąć oczu na to, co jest złego. Pedofilia jest ohydną zbrodnią, tylko trzeba to zbadać. Czy dzisiaj hierarchia kościelna zrobiła wszystko - nie, musi zrobić więcej. Czy państwo zrobiło wszystko - nie, musi zrobić więcej. Czy archiwa powinny być otwarte - tak. To wszystko trzeba badać, ale historycy, w kontekście historii, momentu i tego, co się dzieje. I zadośćuczynić i przeprosić i się ukorzyć. (…) Będziemy stać po stronie wartości, będziemy stać po stronie pamięci, będziemy stać po stronie wielkości, świętości Jana Pawła II – dodał. <<<Ciąg dalszy na następnej stronie>>>

Lubię to! Skomentuj141 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka