Rosjanie zainstalowali strategiczne obiekty na wyspie Gogland, nieopodal wybrzeży Finlandii. (fot. Flickr)
Rosjanie zainstalowali strategiczne obiekty na wyspie Gogland, nieopodal wybrzeży Finlandii. (fot. Flickr)

Rosja wzmacnia wojskową działalność na Bałtyku. Wyspa o dużym znaczeniu

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W czwartek fińskie Radio Yle poinformowało, że na wyspie Gogland, położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej, Rosja umieściła stację radarową, a także zbudowała kilka lądowisk dla wojskowych śmigłowców. Wyspa położona jest około 100 kilometrów na wschód od Helsinek. Do sprawy odniósł się dowódca estońskiej Marynarki Wojennej.

Wzmożona aktywność militarna na wyspie Gogland

Aktywność militarna Rosji na wyspie Gogland wzrasta od kilku lat. Od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.

Jak wskazało Radio Yle, wyspa Gogland jest największą wyspą w Zatoce Fińskiej, a jej powierzchnia wynosi 21 kilometrów kwadratowych. Położona jest około 40 km od południowych wybrzeży Finlandii (port Kotka) oraz ok. 55 km od północnych brzegów Estonii. Rozgłośnia dodała, że lot helikopterem stamtąd do Helsinek trwa około 10 minut.

Duże znaczenie wywiadowcze

Dziennikarskie śledztwo, o którym wspomina fińska rozgłośnia, wykazało że to prawdopodobnie z Gogland pochodziło źródło zakłóceń w odbiorze sygnału GPS, co utrudniało ruch lotniczy w południowej Finlandii w zeszłym roku.

Komandor Juri Saska, dowódca estońskiej Marynarki Wojennej twierdzi, że wyspa jest jedną ze "skał na morzu". Jego zdaniem jej znaczenie wywiadowcze jest znacznie większe niż militarne.

— Dobrze być w jej posiadaniu, ale trudniej nią zarządzać — dodał. Fińskie służby odmówiły komentarza w tej sprawie.

Brak zagrożenia dla Finlandii

Do sprawy odniósł się Charly Salonius-Pasternak, starszy pracownik naukowy Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W rozmowie z radiem Yle podkreślił, że jego zdaniem Rosja wykorzystuje wyspę Gogland jako miejsce tankowania oraz awaryjne lądowisko dla helikopterów.

Dodał, że pod względem militarnym "jest to całkiem racjonalne i normalne, ponieważ wyspa należy do Rosji i dlatego też może ona robić tam co chce". Salonius-Pasternak podkreślił jednak, że nie uważa, aby zwiększona obecność Rosji na Gogland stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii.

— Finlandia być może nigdy nie była tak bezpieczna, jak teraz od czasu swojej niepodległości, ponieważ Rosja skupia się na Ukrainie. Większość wojsk, które wcześniej znajdowały się w pobliżu fińskiej granicy, jest na Ukrainie. Ponadto, wielu rosyjskich żołnierzy zostało tam zabitych — dodał. Wskazał też, że jego zdaniem fińskie siły obronne są teraz przygotowane dużo lepiej niż kiedykolwiek. Wskazał też na zacieśnienie współpracy w kwestiach bezpieczeństwa z USA, Szwecją i Norwegią.

Działalność Rosjan na Gogland

Z tego co widać na zdjęciach satelitarnych wynika, że na wyspie zainstalowano wieżę kontroli lotów, stację pogodową, punkt tankowania paliwa oraz specjalistyczne oświetlenie. Wskazuje się również, że wyspa miała mieć znaczenie strategiczne w związku z gazociągiem Nord Stream.

Wyspa zagarnięta przez Związek Radziecki

W okresie XX-lecia międzywojennego wyspa Gogland należała do Finlandii. Była wówczas zdemilitaryzowana i stanowiła atrakcje turystyczną. W wyniku wojny w latach 1939-1940 wyspę, wraz z częścią innych wschodnich terenów Finladii przejął ZSRR.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka