Ołeksandr Macijewski był tym żołnierzem, który został rozstrzelany za okrzyk "Chwała Ukrainie".
Ołeksandr Macijewski był tym żołnierzem, który został rozstrzelany za okrzyk "Chwała Ukrainie".

To on zginął za okrzyk "Chwała Ukrainie". Wcześniej podawano inne nazwisko

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła w niedzielę, że ostatecznie ustaliła tożsamość ukraińskiego jeńca wojennego, który został zastrzelony przez Rosjan za okrzyk "Chwała Ukrainie!". Jest nim Ołeksandr Macijewski, żołnierz obrony terytorialnej. Wcześniej podawano inne nazwisko.

Ustalono tożsamość zastrzelonego jeńca

"Śledczy SBU ustalili, że wojskowym ukraińskim rozstrzelanym po słowach "Chwała Ukrainie!" był snajper 163. batalionu 119. samodzielnej brygady obrony terytorialnej obwodu czernihowskiego, Ołeksandr Macijewski" - podała SBU w komunikacie.

Jak wyjaśniła SBU, tożsamość zabitego udało się potwierdzić w toku działań śledczych. Badano materiały fotograficzne i nagrania wideo, rozmawiano z krewnymi i towarzyszami broni zabitego jeńca. "Oprócz tego, SBU otrzymała rezultat sądowej ekspertyzy portretowej, która potwierdziła, że wojskowym na nagraniu jest właśnie Ołeksandr Macijewski" - głosi oświadczenie służb.

Został pośmiertnie Bohaterem Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że uhonorował Macijewskiego pośmiertnie tytułem Bohatera Ukrainy. Żołnierza tego "będą znać wszyscy Ukraińcy i będzie on pamiętany wiecznie - za odwagę, za jego wiarę w Ukrainę, za swój (okrzyk) "Chwała Ukrainie" - oświadczył Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.


Wcześniej po opublikowaniu nagrania służby prasowe jednej z brygad armii ukraińskiej oświadczyły, że zamordowanym przez Rosjan jeńcem jest najprawdopodobniej Tymofiej Szadura, który walczył pod Bachmutem i został uznany za zaginionego 3 lutego.

Egzekucja jeńca za okrzyk "Chwała Ukrainie"

Macijewski, według SBU, zginął 30 grudnia 2022 roku. W końcu grudnia został uznany za zaginionego, gdy znikł w pobliżu miejscowości Krasna Hora w obwodzie donieckim. Ciało zostało przekazane jego bliskim w lutym 2023 roku. Żołnierz został zmobilizowany w marcu 2022 roku. SBU nie podała jego wieku.

SBU podejmuje kroki, by ustalić tożsamość zabójców jeńca - dodano w komunikacie opublikowanym w niedzielę na serwisie Telegram. "Zrobimy wszystko, by ponieśli oni zasłużoną karę" - oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.

Nagranie wideo z egzekucją jeńca pojawiło się w internecie na początku tygodnia. Na nagraniu widoczny jest ukraiński jeniec z zamazaną twarzą. Gdy wypowiada słowa "Chwała Ukrainie", niewidoczny w kadrze rosyjski wojskowy rozstrzeliwuje go z karabinu maszynowego ze słowami "Zdychaj, s...". Władze ukraińskie potępiły tę zbrodnię wojenną, dokonaną przez Rosjan, rozpoczynając własne postępowanie, a także wzywając Międzynarodowy Trybunał Karny do uruchomienia dochodzenia.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka