Niezidentyfikowany żołnierz został okrzyknięty bohaterem, fot. Twitter
Niezidentyfikowany żołnierz został okrzyknięty bohaterem, fot. Twitter

Żołnierz brutalnie zabity po tym, jak krzyknął "Chwała Ukrainie". Zbrodnię nagrano

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Rosyjscy żołnierze rozstrzelali nieuzbrojonego ukraińskiego wojskowego – jeńca wojennego za słowa „Chwała Ukrainie”. Nagranie tej zbrodni pojawiło się w internecie i poruszyło opinię publiczną.

Egzekucja nieuzbrojonego jeńca

Na wideo, które krąży po mediach społecznościowych, widać wojskowego (jego twarz jest zamazana), który trafił do rosyjskiej niewoli. Mężczyzna stoi i pali papierosa. Gdy wypowiada słowa „Chwała Ukrainie”, niewidoczny w kadrze rosyjski wojskowy rozstrzeliwuje go z karabinu maszynowego ze słowami „Zdychaj, s…”.

Wideo z egzekucji więźnia wywołało ogromny oddźwięk. Zarówno Ukraińcy, jak i ludzie na całym świecie podziwiają odwagę ukraińskiego żołnierza w obliczu śmierci i są przerażeni okrucieństwem Rosjan. Użytkownicy sieci społecznościowych i przedstawiciele oficjalnych władz Ukrainy publikują posty ze słowami "Chwała bohaterom!" w solidarności z poległym żołnierzem.

Na ukraińskich forach internauci pisali, że to może być żołnierz o pseudonimie "Magnit", z  48. OSB 72 OMB. Czarni Zaporoże, ale zdementowano tę informacje. "Magnit" żyje.

"Kolejny dowód ludobójstwa"

„Rosjanie hołdują zbrodniom wojennym. A wybiela je propaganda i mity o "nazistach". Zabójstwo człowieka, który trafił do niewoli, to jeszcze jeden przykład (zbrodni wojennych). Jest to także przykład ich narodowej nikczemności i słabości” – napisał w Telegramie szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Zapewnił, że „za każdą zbrodnię przyjdzie zapłata”.

"Kolejny dowód ludobójstwa w tej wojnie. Konieczne jest, aby główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karim Khan, rozpoczął natychmiastowe dochodzenie w sprawie tej przerażającej zbrodni wojennej. Sprawcy muszą stanąć przed sądem" – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kolejny przypadek okrucieństwa rosyjskich żołnierzy

"Ukraiński bohater. To ostatnia chwila życia tego ukraińskiego jeńca wojennego" - napisał politolog Siergiej Sumlenny.

Jak pisze w poniedziałek Ukraińska Prawda, nie wiadomo, gdzie i kiedy powstało to nagranie, które pojawiło się w internecie, m.in. na kontach blogerów i w Telegramie.

To nie jest pierwszy przypadek egzekucji ukraińskich jeńców wojennych. Latem media obiegło nagranie, jak rosyjski żołnierz obcina genitalia Ukraińcowi.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj108 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka