Zabity ukraiński jeniec. Rosjanin wymierzył do niego z karabinu i strzelił w głowę.
Zabity ukraiński jeniec. Rosjanin wymierzył do niego z karabinu i strzelił w głowę.

Ukraińcy w szoku na widok rozstrzelanego jeńca. Reakcja Zełenskiego

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
Wołodymyr Zełenski zapewnił, że państwo ukraińskie znajdzie każdego, kto maczał palce w egzekucji pojmanego żołnierza na froncie. Obrońca kraju przed strzałem w głowę zdążył krzyknąć "Chwała Ukrainie". Rosjanie na kanałach Telegramu sami pochwalili się egzekucją.

Rosjanie jak sowieci w czasie wojny

Ten film wprawił w szok nie tylko Ukraińców. Na nagraniu, które krąży po mediach społecznościowych, widać wojskowego (jego twarz jest zamazana), który trafił do rosyjskiej niewoli. Mężczyzna stoi i pali papierosa. Gdy wypowiada słowa „Chwała Ukrainie”, niewidoczny w kadrze rosyjski wojskowy rozstrzeliwuje go z karabinu maszynowego ze słowami „Zdychaj, s…”. Polskim odbiorcom, znającym historię, morderstwo jeńca może kojarzyć się ze zbrodniami sowieckiej Rosji w czasie II wojny światowej. 

Zełenski komentuje mord na jeńcu

W nocnym przemówieniu głos w tej sprawie zabrał prezydent Wołodymyr Zełenski, który zapowiedział rozliczenie rosyjskich morderców. - Dzisiaj pojawił się film, jak okupanci brutalnie zabili żołnierza, który odważnie powiedział im prosto w twarz: „Chwała Ukrainie!”. Chcę, abyśmy wszyscy razem, w jedności, odpowiedzieli na jego słowa: „Chwała bohaterze! Chwała bohaterom! Chwała Ukrainie!”. I znajdziemy zabójców - zapewnił. 


Śledztwo ws. rozstrzelania ukraińskiego jeńca prowadzi SBU. Blogerzy w internecie próbują ustalić personalia ofiary. 

 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka