Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował zapowiedziane przez Polskę i Słowację dostawy MiG-ów na Ukrainę. (fot. Twitter)
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował zapowiedziane przez Polskę i Słowację dostawy MiG-ów na Ukrainę. (fot. Twitter)

Rzecznik Kremla o dostawach MiG-ów na Ukrainę. "Zniszczymy cały ten sprzęt"

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do zapowiedzianych przez Polskę i Słowację dostaw samolotów MiG-29, które trafią na Ukrainę. Zdaniem Pieskowa "w trakcie specjalnej operacji wojskowej cały ten sprzęt będzie podlegał zniszczeniu".

Pieskow o dostawach myśliwców na Ukrainę

Zamiary Polski i Słowacji dotyczące dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG-29 przypominają próby pozbycia się starego, niepotrzebnego sprzętu — stwierdził w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

—Mam wrażenie, że kraje te zajmują się w ten sposób pozbywaniem się starego, niechcianego sprzętu — dodał.

Pieskow powiedział, że "dostarczenie myśliwców przez kraje NATO - w tym Polskę - na Ukrainę zwiększa poziom bezpośredniego zaangażowania w konflikt".

Zdaniem rzecznika prezydenta Rosji, dostarczenie przez Polskę i Słowację myśliwców na Ukrainę nie wpłynie na przebieg "specjalnej operacji wojskowej". - Ale może sprawić dodatkowe kłopoty samej Ukrainie i narodowi ukraińskiemu - stwierdził.

- W trakcie specjalnej operacji wojskowej cały ten sprzęt będzie podlegał zniszczeniu - ostrzegł rzecznik Kremla.

— Nie trzeba być ekspertem wojskowym, by stwierdzić, że nie może to mieć wpływu (na przebieg wojny – red.) — podsumował Pieskow.

Polska i Słowacja przekażą Ukrainie myśliwce MiG-29

W czwartek Andrzej Duda zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie samoloty MiG-29 w ciągu "najbliższych czterech dni". 

— W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane — powiedział polski prezydent po rozmowie z nowo wybranym przywódcą Czech Petrem Pavlem.

Z kolei w piątek rząd Słowacji zatwierdził wysłanie na Ukrainę 13 odrzutowców myśliwskich MIG-29, o czym poinformował premier tego kraju Eduard Heger. Są to samoloty, które w 2022 r. zostały wycofane z eksploatacji przez słowackie siły zbrojne.

USA o przekazaniu polskich myśliwców

Do decyzji w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 odniósł się również Biały Dom. 

— To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje — powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego. Podkreślił przy tym, że Polska odgrywa nadzwyczaj dużą rolę, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy.  Zaznaczył jednak, że ogłoszenie przekazania polskich myśliwców "nie zmieni kalkulacji" USA w sprawie wysłania własnych F-16 Ukrainie.

— Słyszeliśmy, co mówił prezydent (Joe Biden) na ten temat: to nie leży w tej chwili na stole. I ogłoszenie przez inny kraj, że dostarczy myśliwce nie wpływa i nie zmienia naszej suwerennej decyzji w sprawie F-16 — powiedział Kirby. Urzędnik podkreślił, że jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców "nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka