Słowackie MiGi-29. Fot. Twitter
Słowackie MiGi-29. Fot. Twitter

Słowacja wyśle MiGi-29 na Ukrainę. Dostanie za to wielomilionową rekompensatę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 115
Rząd Słowacji zatwierdził wysłanie na Ukrainę 13 odrzutowców myśliwskich MIG-29 - powiedział w piątek premier Eduard Heger. Są to samoloty, które w 2022 r. zostały wycofane z eksploatacji przez słowackie siły zbrojne.

Słowacja przekaże samoloty Ukrainie

Słowacka flota samolotów MiG-29 została wycofana latem ubiegłego roku i większość z nich nie jest w stanie operacyjnym. Rząd Hegera wyśle te, które są sprawne, a reszta trafi na części zamienne.  "Nasz rząd jest po właściwej stronie historii" - wyjaśnił Heger. Powiedział też, że Słowacja przekazuje samoloty Ukrainie, aby ta obroniła życie swoich obywateli. Według Hegera odrzutowce mają być wykorzystywane do ochrony, a nie do ataku.

Podkreślił, że decyzja o darowiźnie została podjęta w zgodzie z konstytucją i została o niej poinformowana prezydent Zuzana Caputova. Z przekazaniem samolotów zgadza się również przewodniczący parlamentu Boris Kollar.

Formalnie przekazanie maszyn Ukrainie zostało sformułowane jako umowa międzyrządowa.

Razem z samolotami Bratysława przekaże systemy obrony przeciwlotniczej Kub (w kodzie NATO SA-6 Gainful).

Sprzeciw przeciwko przekazaniu myśliwców

Przeciwko przekazaniu myśliwców na Ukrainę zaprotestowała najsilniejsza partia opozycyjna Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) byłego premiera Roberta Fica. Ostatnie sondaże wskazują, że w przyspieszonych wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się 30 września br. Smer-SD zajmie pierwsze miejsce. Partia Fica od początku wojny na Ukrainie sprzeciwia się przekazywaniu jej uzbrojenia.

Sprzeciw przeciwko przekazaniu myśliwców partii byłego wieloletniego premiera wynika także z faktu, że rząd Hegera podał się do dymisji w grudniu 2022 r. i jedynie powinien administrować sprawami kraju i nie podejmować zasadniczych decyzji dotyczących polityki zagranicznej kraju.

Słowacja otrzyma rekompensatę za MiGi-29

Minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że za samoloty oraz system obrony przeciwlotniczej Bratysława otrzyma rekompensatę 200 milionów euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Kolejne 700 mln ma otrzymać od USA w formie uzbrojenia lub upustów przy zakupie sprzętu wojskowego.

Nad’ powiedział także, że rozmowy o przekazaniu samolotów trwały od pół roku, a maszyny powinny trafić na Słowację w ciągu kilku dni. Szef sztabu generalnego Daniek Zemeko powiedział dziennikarzom, że nie potrafi powiedzieć, ile samolotów nadaje się do lotu, a ile może posłużyć jedynie jako źródło części zamiennych. Według słowackich mediów Migi oglądali już technicy z Ukrainy.

Polska ma przekazać Ukrainie 10 swoich MiG-ów

W czwartek prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że "w ciągu najbliższych dni" Polska ofiaruje Ukrainie cztery MiGi-29. "Pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane" – powiedział. W środę premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że przekazanie Ukrainie polskich myśliwców może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni. W sumie ma ich być 10.

Według ukraińskiego eksperta ds. wojskowości Ołeha Żdanowa Polska i Słowacja razem przekażą samoloty potrzebne dla stworzenia dwóch eskadr. Jak twierdzi Żdanow samoloty te zostały zmodernizowane i przystosowane do uzbrojenia NATO.

Kraje zachodnie, które dostarczały Ukrainie broń, dotychczas odmawiały wysłania myśliwców.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka