Premier Morawiecki mówi o przekazaniu Ukrainie MiGów-29. Źródło: commons.wikimedia.org, PAP/Rafał Guz
Premier Morawiecki mówi o przekazaniu Ukrainie MiGów-29. Źródło: commons.wikimedia.org, PAP/Rafał Guz

Polskie MiGi trafią na Ukrainę. Premier Morawiecki zdradził przybliżoną datę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 82
We wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 podkreślił, że może to nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot podkreślał wcześniej, że "nie będzie to duża liczba".

MiGi dla Ukrainy 

Pytany na konferencji rasowej o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy ws myśliwców MiG-29, premier powiedział, że "to może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni".

Gotowość do przekazania Ukrainie tych samolotów prezydent Duda zadeklarował w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN. "Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć" – powiedział prezydent.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że "nie będzie to duża liczba", a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji. Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że w kwestii samolotów MiG-29 "jest pełna spójność między prezydentem a rządem".

Myśliwce od Słowacji i Finlandii 

Na początku marca o możliwości odstąpienia Ukrainie tych myśliwców produkcji radzieckiej mówił minister obrony Słowacji Jaroslav Nad'. "Nigdy już nie będziemy używać MiG-ów" - powiedział minister Nad'. "Nie mają one dla nas żadnej realnej wartości. (...) A to, żeby Ukraina mogła obronić się przed rosyjską agresją, leży w naszym narodowym interesie" - dodał.

Obecnie, jako członek NATO, Słowacja modernizuje swoje siły zbrojne. Latem ubiegłego roku siły powietrzne tego kraju przestały użytkować MiG-i ze względu na brak części zamiennych i specjalistów od konserwacji. Jednak siłom powietrznym Ukrainy, które latają na MiG-ach 29, stare maszyny się przydadzą

Również o wycofanych ze służby myśliwcach, którą mogą zostać przekazane mówiła premier Finlandii Sanna Marin. – Sądzę, że możemy przedyskutować, czy byłoby możliwe przekazanie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet i jakiego rodzaju szkolenia by to wymagało – powiedziała, dodając, że do ich przekazania potrzebna jest współpraca międzynarodowa. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka