Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę rakiet Helfire. Fot. Wikipedia
Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę rakiet Helfire. Fot. Wikipedia

Departament Stanu USA o Polsce jako sile napędowej stabilności politycznej w NATO

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149 - poinformował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W uzasadnieniu zgody Departament Stanu USA nazywa Polskę "sojusznikiem z NATO, który jest siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie".

Zgoda USA na zakup przez Polskę rakiet Hellfire

16 marca br. należąca do Pentagonu amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Polski partii 800 przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) AGM-114R2 Hellfire II, które zostaną zintegrowane ze wielozadaniowymi śmigłowcami wsparcia AW149 za maksymalnie 150 mln USD (663,73 mln zł).

"Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet HELLFIRE, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149. Integracji rakiet ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik. Czekamy na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych" - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Pociski zostaną zintegrowane ze śmigłowcami

Rząd wnioskował o zakup 800 bojowych ppk AGM-114R2 Hellfire II oraz 4 pocisków szkolno-treningowych M36 Hellfire CATM (Captive Air Training Missile). Uwzględniono również pomoc techniczną, części zamienne, usługi związane z naprawą, zwrotem i przechowywaniem pocisków oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu. Głównym wykonawcą umowy będzie spółka Lockheed Martin.

Pociski zostaną zintegrowane z 32 śmigłowcami Leonardo AW149 przeznaczonych na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych w ramach programu Perkoz. Zostały one zamówione 1 lipca 2022 w spółce PZL-Świdnik za równowartość 8,25 mld złotych brutto z dostawami w latach 2023-2029.

Z kolei, jak dodał rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, ppk AGM-114R2 Hellfire, jak i najnowsze AGM-179 JAGM trafią również na uzbrojenie 96 śmigłowców szturmowych Boeing AH-64E Apache Guardian, których plany zakupu ogłoszono 8 września ub. r.

Departament Stanu pisze o Polsce w uzasadnieniu zgody

"Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i cele bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie" czytamy na stronie DSCA.

"Proponowana sprzedaż poprawi cele wojskowe Polski w zakresie aktualizacji zdolności, przy jednoczesnym dalszym zwiększaniu interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami. Polska zamierza wykorzystać ten sprzęt i usługi obronne do modernizacji swoich sił zbrojnych i rozszerzenia zdolności do wzmocnienia obrony ojczyzny i powstrzymania regionalnych zagrożeń. Polska nie będzie miała trudności z wchłonięciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych" - podkreślono w uzasadnieniu.

"Proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcia nie zmieni podstawowej równowagi wojskowej w regionie" - zaznaczono.

Pociski Hellfire - dane techniczne

AGM-114R2 to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków Hellfire. Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.

Pocisk ma zasięg 8 km i wyposażony został w wielozadaniową głowicę bojową do rażenia różnych celów. Ma 180 cm długości, 49 kg masy i poruszają się z prędkością 1,3 Machów (prędkość dźwięku). W ostatnich kilkunastu miesiącach na ich zakup zdecydowały się Australia, Korea Południowa i Wielka Brytania.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka