. Im większa miejscowość, tym więcej może zarobić lekarz.
. Im większa miejscowość, tym więcej może zarobić lekarz.

Prawie 210 zł za godzinę pracy - to najwyższa stawka proponowana lekarzom

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
„Lekarze - oferty pracy (LOP)”, grupa na Facebooku zrzeszająca 31 tys. lekarzy i pracodawców służby zdrowia, przygotowała raport analizujący oferty pracy dla medyków. Autorzy dokumentu podkreślają, że przedstawione dane nie są opisem rzeczywistych zarobków lekarzy w Polsce, ale informacją o stawkach oferowanych na platformie LOP, która pozwala sprawdzić, na ile pracę lekarza wycenia rynek.

Gdzie najwięcej można było zarobić?

W I kwartale 2022 r. stawka proponowana za godzinę pracy lekarza wynosiła 168,11 zł brutto, w drugim - 181,95 zł, w trzecim - 185,17 zł, a czwartym kwartale było to 183,32 zł. Tak więc średnia stawka proponowana za godzinę pracy medyka w ubiegłym roku wyniosła 178,86 zł brutto. Najwięcej można było zarobić w województwie małopolskim (209,43 zł), a najmniej w świętokrzyskim (136,67 zł) i podlaskim (137,50 zł). Trzeba jednak pamiętać, że średnioroczna inflacja w 2022 roku wynosiła. 14%, obecnie przekroczyła 18%. Nawet więc jeśli nominalna płaca lekarzy jest wyższa, to i tak nie dorównuje wzrostowi cen.

- To są propozycje stawki godzinowej na umowie kontraktowej, czy na własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo, podana kwota to średnia jedynie z grupy na Facebooku, gdzie pracodawcy często poszukują lekarzy „na już”, typu dyżur do obsadzenia za 2 dni, bądź zastępstwo z przyczyn losowych. Dotyczą też często pracy w poradniach, w sektorze prywatnym, a kwoty zapowiedziane przez MZ jako obowiązujące od 01.07.2023 r. dotyczą głównie etatów szpitalnych. Ciężko nam określić na ile stawki realnie wypłacone różnią się od proponowanych, ale pamiętajmy, że to są stawki brutto, od których lekarz musi zapłacić podatki, składki, oraz pokryć wszelkie koszty swojej działalności – indywidualnej praktyki lekarskiej – stąd trudno je bezpośrednio porównywać do stawek etatowych. Dodatkowo etat jest za pracę cały miesiąc, a stawki na grupie FB dotyczą najczęściej pracy dodatkowej, np. kilka godzin w tygodniu – wyjaśnia Salon24 dr Jakub Kosikowski, p.o. Rzecznika Prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej.

"Lekarz powinien zarabiać 3 średnie krajowe"

- Od lat, niezmiennie, stoimy na stanowisku, że lekarz specjalista w Polsce powinien zarabiać 3 średnie krajowe, a lekarz bez specjalizacji 2 średnie krajowe brutto. Biorąc pod uwagę, że proponowane przez MZ kwoty nie wynoszą nawet 1,5 średniej krajowej dla lekarza specjalisty, środowisko nie może ich uznać za spełniające nasze postulaty, a sytuacja emigracji lekarzy na zewnątrz szpitali i NFZ będzie się nasilać, pogarszając sytuację pacjentów.

Najwięcej ofert pracy było w województwach: małopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim. Najlepiej płaciły przychodnie specjalistyczne, a najgorzej szpitale. Placówki publicznej ochrony zdrowia oferują stawki poniżej rynkowej wartości. Im większa miejscowość, tym więcej może zarobić lekarz, granicą jest tutaj liczba 100 tys. mieszkańców. Pracodawcy najwięcej chcą płacić endokrynologom, reumatologom, dermatologom i laryngologom, najmniej lekarzom z medycyny paliatywnej, interny, medycyny rodzinnej, pediatrii i medycyny ratunkowej. W raporcie pokazano także oferty, w których wynagrodzenie było oferowane jako procent od kwoty płaconej za wizytę przez pacjenta. Najczęściej wynosi on 60–70%.

Wzrosną minimalne pensje w służbie zdrowia

Kwestia wynagrodzeń lekarzy staje się coraz większym wyzwaniem dla managerów, dyrektorów i właścicieli szpital w Polsce, bo medycy świadomi braków kadrowych oczekują coraz wyższych stawek za swoją odpowiedzialną pracę. Podczas niedawnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbywał się w Katowicach, szefowie szpitali apelowali do lekarzy, by ograniczali swoje oczekiwania płacowe.

Sprawę lekarskich pensji poruszano także na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych. Rozmawiano nawet o wprowadzeniu maksymalnego wynagrodzenia za pracę lekarzy. Propozycje określenia górnej granicy stawki pojawiają się już od kilku lat, ale takiego rozwiązania nie uda się wprowadzić ze względu na duży opór środowiska, opinie wielu ekspertów, wskazujących, że mogłoby to być niezgodne z obowiązującym porządkiem prawnym, a przede wszystkim podkreślających, że lekarzy nie można pozbawiać korzystania z możliwości, jakie daje rynek pracy, na którym medyk jest zawodem deficytowym.

Przypomnijmy, że od 1 lipca mają wzrosnąć minimalne pensje w służbie zdrowia, średnio o 713 zł. Lekarz ze specjalizacją ma zarabiać 9201,92 zł brutto (wzrost o 991,25 zł), lekarz bez specjalizacji - 7551,92 zł (zrost o 813,51 zł) i lekarz stażysta – 6028,84 zł (wzrost o 649,44 zł).

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj42 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo