Mig-29 z Polski trafią na Ukrainę. Fot. Wikipedia
Mig-29 z Polski trafią na Ukrainę. Fot. Wikipedia

MiGi 29 dla Ukrainy. Prezydent Duda podał termin dostawy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Polska przekaże Ukrainie MiGi 29 w ciągu najbliższych czterech dni - powiedział Andrzej Duda. Będzie to poważne wzmocnienie dla sił zbrojnych broniącego się kraju przed rosyjską napaścią.

- W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane - to wypowiedź Andrzeja Dudy z czwartku po rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem. Przywódcy rozmawiali m.in. o dostawach broni dla walczącej Ukrainy. Kijów od miesięcy nalega na przekazanie myśliwców przez Amerykanów i ich sojuszników. W grę wchodziły m.in. polskie MiGi 29, ale nie tylko.   

Czytaj: 

Mig-29 dla Ukrainy

- Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę - przypomniał Duda. Polski prezydent wspomniał, że na stanie polskiej armii jest kilkanaście samolotów, które są w pełni sprawne i gotowe do wykonywania misji, ale jednocześnie - dodał - to ostatnie lata ich funkcjonowania. 

- To myśliwce, które dzisiaj są w stanie bez żadnego dodatkowego przeszkolenia obsługiwać piloci ukraińscy. Będziemy sukcesywnie przekazywali je do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy - zaznaczył. MiGi-29 sowieckiej produkcji zostaną zastąpione koreańskimi samolotami FA-50 i amerykańskimi F-35. 

Koalicja państw z myśliwcami

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ujawnił, że samoloty zostaną przekazane Ukrainie w ciągu 4-6 tygodni. Dziś wicepremier Mariusz Błaszczak mówił o utworzeniu koalicji państw, która dostarczy myśliwce na front. - W szerszej koalicji, tak jak zbudowaliśmy koalicję w sprawie czołgów Leopard, pokazaliśmy wielką skuteczność. Tak jak również spowodowaliśmy, że na Ukrainę trafi system Patriot, to też nasza inicjatywa, poprzez naszą działalność, aktywność. Okazaliśmy się skuteczni - podkreślił szef MON. 

- Zależy nam na tym, aby sąsiadowała z Polską niepodległa Ukraina. Żebyśmy nie sąsiadowali z Ukrainą, która będzie stanowiła część Rosji, tego imperium rosyjskiego, agresywnego wobec swoich sąsiadów, dlatego wspieramy Ukrainę - tłumaczył Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia. - Chcemy przekazać MIG-i w szerszej koalicji państw - ocenił. 

MiG-29 w polskiej armii

Polska przed utratą kilku maszyn wskutek katastrofy, wypadków i awarii na ziemi w latach 2016-21, dysponowała 32 myśliwcami MiG-29. Dwanaście zostało kupionych w 1989 r. od ZSRR, dziesięć Polska otrzymała w 1995 r. od Czech w zamian za 11 śmigłowców W-3 Sokół, a na początku wieku za symbolicznego euro Polska przejęła od Niemiec ponad samolotów, z których do służby weszło 10.

"Politico" w marcu 2022 roku ujawniło, że Warszawa była gotowa przekazać 28 Mig-ów, ale plan zniweczył niedyskrecją szef unijnej dyplomacji Josep Borell. Urzędnik ogłosił ten pomysł niespodziewanie 27 lutego 2022 r., bez konsultacji z NATO i Stanami Zjednoczonymi. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka