Jaką emeryturę otrzymuje Donald Tusk? (fot. Facebook)
Jaką emeryturę otrzymuje Donald Tusk? (fot. Facebook)

Tusk chwali się wysoką emeryturą z UE. Ile otrzymuje szef PO?

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Donald Tusk wykorzystał przepisy umożliwiające mu wcześniejszą wypłatę emerytury i od zeszłego roku pobiera unijne świadczenie. Lider PO formalnie zatem jest już emerytem – wynika z ustaleń "Faktu". Jak wysokie świadczenie otrzymuje były przewodniczący Rady Europejskiej?

Tusk chwali się wysoką emeryturą z UE

Podczas spotkania Donalda Tuska z mieszkańcami Rokietnicy w województwie wielkopolskim szef PO odpowiadał na pytania swoich zwolenników. W pewnym momencie jedna z obecnych na spotkaniu osób zapytała go, skąd bierze siłę do działania. Tusk wtedy też poinformował, że pobiera "wysoką unijną emeryturę" — zauważa "Fakt".

— Jakkolwiek to zabrzmi, może nieskromnie: już wyżej nie skoczę, jak byłem. Komentatorzy, politycy zastanawiają się – ciekawe, kim ten Tusk chce zostać. A ja tak myślę, w moim przypadku można uwierzyć, że motywacja jest inna — mówił szef PO. — Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem — wyjaśnił Donald Tusk. 

Emerytura dla pracowników unijnych instytucji

"Fakt" zauważa, powołując się na urzędników UE, że "obowiązujący wiek przejścia na emeryturę dla instytucji unijnych to obecnie 66 lat". Tym samym Tusk, który w latach 2014-2019 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej pełnoprawnym emerytem będzie mógł zostać dopiero za miesiąc – wiek ten osiągnie 22 kwietnia.

Tusk przeszedł na emeryturę wcześniej

Urzędnicy unijni, na których powołuje się "Fakt" wskazali, że lider największej partii opozycyjnej w Polsce skorzystał z przysługującego mu prawa pozwalającego na przejście na euroemeryturę wcześniej.

Prawo to reguluje artykuł 11 Rozporządzenia Rady Europejskiej dotyczący ustalenia uposażenia osób zajmujących wysokie stanowiska publiczne w UE. Przepisy zakładają, że takie osoby są upoważnione do złożenia wniosku o rozpoczęcie pobierania emerytury nie wcześniej niż sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Zaznaczyć należy jednak, że wcześniej pobierane świadczenie jest nieco niższe, a jej wysokość uzależniona jest od terminu złożenia wniosku.

Jaką emeryturę otrzymuje Donald Tusk?

"Fakt", powołując się na unijnych urzędników ustalił, że Donald Tusk taki wniosek złożył w zeszłym roku – 23 kwietnia 2022 r. Portal ustalił również na podstawie przepisów unijnych, szef PO otrzymuje brutto około 4600 euro miesięcznie (około 21 tys zł). Gdyby rozpoczął pobieranie świadczenia po ukończeniu 66. roku życia świadczenie to byłoby o około 600 euro miesięcznie wyższe.

Tusk porównuje obecne ceny do tych z 2015 roku

W środę szef Donald Tusk wrzucił na Twittera filmik, w którym zademonstrował, jak bardzo wzrosły ceny w Polsce od 2015 roku. W tym celu posłużył się starą gazetką promocyjną z jednego z dyskontów. Polityk na nagraniu porównuje m. in. ceny warzyw. Materiał ten oburzył wielu internautów i polityków PiS.

Rzecznik rządu odpowiada na nagranie Tuska

Do omawianego nagrania odniósł się w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, który wypomniał szefowi PO, że w 2015 roku za pensję minimalną "można było kupić 107 kg schabowego, a teraz – 180 kg".

Müller opublikował w piątek nagranie, w którym zwrócił się do Donalda Tuska w omawianej kwestii.

— Panie Donaldzie, przyzwyczailiśmy się, że nic pan nie mówi o pandemii, wojnie i jej skutkach, z którymi walczy cały świat — powiedział rzecznik rządu. 

— Kilka faktów: Pensja minimalna na rękę w 2015 wynosiła 1286 zł, a teraz to 2709 zł. Minimalna emerytura na rękę w 2015 to było 757 zł, teraz - 1445 zł, a razem z 13 i 14 emeryturą - to 1635 zł. Idąc dalej - minimalna stawka godzinowa. Gdy był pan premierem, w ogóle jej nie było, a ludzie pracowali po 4 lub 5 zł za godzinę. Teraz minimalna stawka godzinowa to 22,80 zł. Podatki: gdy był pan premierem, były niezwykle wysokie: 18 proc. PIT. Teraz obniżyliśmy podatek dochodowy — wyliczył rzecznik rządu.

— Na koniec: panie Donaldzie: pana ulubiony schaboszczak. Ze sklepu z pana gazetki w 2015 roku za pensję można było kupić około 107 kg. Dzisiaj z tego samego sklepu - około 180 kg. Dzisiaj sprawdzałem — powiedział Müller. 

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka