Zginął wybitny ukraiński pilot

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Ukraina opłakuje pilota, majora i nawigatora dywizjonu lotniczego Denisa Kiryliuka, który zginął podczas lotu bojowego. W czasie swojej kadencji wykonał ponad 80 lotów, z czego 70 podczas pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Zaledwie 19 dni temu Denisowi urodził się syn.

Zginął ukraiński pilot

O tragicznej wiadomości poinformowała 831 Brygada Lotnictwa Taktycznego i szef Mirgorod RAV Witaliij Diakiwnicz.

- Niestety, Ukraina straciła kolejnego patriotę i swojego obrońcę. Gorzkie jest to, że dziś najlepsi z najlepszych oddają swoje życie, abyśmy mogli mieć spokojne niebo nad głową - powiedział Diakiwnicz.


Uhonorowany za odwagę

W 2011 roku pilot ukończył Charkowski Narodowy Uniwersytet Sił Powietrznych, bo, jak mówił, od dziecka lubił samoloty. Denis Kiryliuk był zastępcą dowódcy eskadry, nawigatorem eskadry lotniczej i majorem w samolotach myśliwskich Ukraińskich Sił Powietrznych. Pilot wykonał 70 lotów bojowych, podczas inwazji na pełną skalę, wielokrotnie niszcząc samoloty wroga.


W sierpniu 2022 za "osobistą odwagę i bezinteresowność w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, a także wierność przysiędze wojskowej" major Denys Kiryliuk został odznaczony Orderem "Za odwagę", III klasy, wysokim odznaczeniem państwowym.

Dziewiętnaście dni przed śmiercią pilot został ojcem: na świat przyszedł jego syn. Z żoną mieli też córeczkę. "Właśnie niedawno, 19 dni temu, nie można było zetrzeć uśmiechu z jego twarzy, urodził mu się syn. A dziś żona Denisa, mała córeczka i nowo narodzony syn zostali sami..." - napisał na Facebooku jego przyjaciel Walentin Panczuk.Straty wojenne

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła, że straty armii rosyjskiej są kilkakrotnie wyższe niż straty ukraińskie. W niektórych dniach na froncie na wschodzie kraju liczba zabitych Rosjan jest 10 razy wyższa od strat ukraińskich - dodała.

"Są takie dni na wschodzie, kiedy proporcja zabitych sięga 1:10" - napisała Malar na serwisie Telegram. Podkreśliła, że "nie jest tak codziennie" i że średnia proporcja strat jest mniejsza.

"Nie obywa się bez strat. (...) Jednak straty wroga są kilkakrotnie większe, choć ma on przewagę pod względem liczby ludzi i uzbrojenia" - oświadczyła Malar.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ocenił w środę, że od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników.

ja

(fot. Facebook/Walentin Panczuk)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka