El Chapo podczas ekstradycji do USA. (fot. Wikipedia)
El Chapo podczas ekstradycji do USA. (fot. Wikipedia)

Tajemnica El Chapo. Nieznane kulisy działalności narkotykowego barona

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Francuski dziennikarz i reżyser Romain Bolzinger twierdzi, że jeden z największych na świecie handlarzy narkotyków "El Chapo" był tajnym współpracownikiem służb USA i Meksyku. To miało dawać mu przewagę nad swoimi konkurentami.

El Chapo współpracował ze służbami?

Autor dokumentalnego filmu “Narco Circus”, który swoją kinową premierę będzie miał tej jesieni, zebrał dowody świadczące o tym, że przed laty Guzman współpracował zarówno ze służbami meksykańskimi, jak i amerykańską agencją do walki z przestępczością narkotykową, DEA. Podlega ona amerykańskiemu resortowi sprawiedliwości.

https://www.salon24.pl/newsroom/1288784,gigantyczny-szlak-narkotykowy-wiodl-z-hiszpanii-do-polski-policja-rozbila-gang

Wsparcie od władz

Według cytowanego w czwartek przez dziennik “La Razon” Bolzingera “El Chapo” na początku dekady lat 2000 był “zaledwie jednym z wielu przemytników narkotyków”. Służby Meksyku i USA miały, jak twierdzi dziennikarz, korzystać z usług Guzmana, aby zdobyć wiedzę o meksykańskim rynku narkotykowym.

— Dzięki wsparciu władz Meksyku mógł on zacząć umacniać się (…), potem również dzięki wsparciu administracji USA— powiedział Bolzinger, według którego “El Chapo” był informatorem DEA przez 10 lat.

Reżyser twierdzi również, że władze USA przyczyniły się do zdominowania przez Guzmana rynku narkotykowego, na którym “El Chapo” systematycznie “eliminował swoich konkurentów”.

Aresztowanie El Chapo

Przywódca narkotykowego kartelu z Sinaloa został namierzony przez policję i zatrzymany w 2015 roku na terenie Meksyku. Wkrótce jednak Guzman uciekł z aresztu. W 2016 roku został ponownie schwytany, a następnie przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA. W lipcu 2019 roku “El Chapo” został skazany przez amerykański sąd na dożywocie i przepadek mienia.


Syn El Chapo – jeden z przywódców kartelu z Sinalowa

Po ekstradycji do USA Joaquina Guzmana jednym z przywódców kartelu z Sinaloa został jego syn, Ovidio. Dziś uznawany jest on za jednego z największych na świecie handlarzy fentanylem, syntetycznym narkotykiem, który co roku prowadzi w USA do kilkudziesięciu tysięcy zgonów.

Wprawdzie w styczniu bieżącego roku meksykańskie służby ujęły młodego Guzmana, ale w marcu sąd unieważnił nakaz aresztowania, co skutkowało wyjściem syna “El Chapo” na wolność.

Kolumbia – królestwo kokainy

Kolumbia to największy eksporter kokainy na świecie. Symbolem narkotykowego królestwa był poseł tamtejszego kongresu, Pablo Escobar, który dysponował prawdziwym, narkotykowym imperium. Według "Forbesa", w latach 80. należał do najbogatszych ludzi świata, dysponował miliardami dolarów, obracanymi dzięki kartelom w Kolumbii. Stał za niezliczonymi zabójstwami policjantów, kandydatów na prezydentów, cywili i atakiem na kolumbijski sąd. Jego gangsterzy przeprowadzali zamachy bombowe na samolot i kawiarnie. W 1993 roku, dzięki pomocy Amerykanów, Escobar został zabity. O jego losach opowiada głośny serial, wyprodukowany przez "Netflix" pod tytułem "Narcos".

RB

(fot. Ekstradycja El Chapo do USA, styczeń 2019 / źródło: Wikipedia)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo