Targi motoryzacyjne Poznań Motor Show na terenie MTP w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Targi motoryzacyjne Poznań Motor Show na terenie MTP w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Cud nad Wisłą. Niemieckie media chwalą polską gospodarkę

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
„Kto mówi dziś o »polskiej gospodarce«, ma na myśli cud gospodarczy, udaną zmianę systemową z gospodarki planowej i niedoboru na społeczną gospodarkę rynkową” - chwalą Polskę niemieckie media. „Die Tageszeitung” podaje, że Polska jest na dobrej drodze, aby stać się największym producentem baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Tymczasem w Poznaniu na kongresie MOVE liderzy rynku dyskutują o elektromobilności - co druga bateria do samochodów elektrycznych jest produkowana w Polsce.

W 2020 roku Polska awansowała na piątego najważniejszego partnera handlowego Niemiec na świecie. Ustanowiono wówczas nowy rekord handlowy w wysokości ponad 167 mld euro.


Niemcy chwalą polski cud gospodarczy

„Die Tageszeitung” cytuje Larsa Gutheila, dyrektora Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK) w Warszawie: „Kto mówi dziś o »polskiej gospodarce«, ma na myśli cud gospodarczy, udaną zmianę systemową z gospodarki planowej i niedoboru na społeczną gospodarkę rynkową”. Niemiecki dziennik opisuje rosnące znaczenie gospodarcze Wrocławia, Poznania i Krakowa. Stolicę Polski nazywa „polskim miastem boomu”, a stolicę Małopolski – polską Doliną Krzemową.

Zdaniem „TAZ” niemieccy inwestorzy zyskują w Polsce wykwalifikowanych pracowników, inżynierów i ekspertów IT. „Kolejnym pozytywnym czynnikiem jest wysoki poziom motywacji wśród pracowników” – wyjaśnia Gutheil.


Niemcom opłaca się inwestować w Polsce

Niemcom opłaca się inwestować w Polsce. Pokazują to niedawne inwestycje: koncern farmaceutyczny Bayer niedawno utworzył w Warszawie „cyfrowy hub” z 600 specjalistami IT. 

Z kolei koncern BASF Polska rozpoczął współpracę z Politechniką Śląską w Katowicach. Dotyczy ona projektów z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Pod koniec 2022 roku sensację wywołała zapowiedź niemieckiego producenta samochodów Mercedes-Benz o zainwestowaniu 1,3 mld euro w nową fabrykę w Jaworze na Dolnym Śląsku. Z linii produkcyjnej mają tam zjeżdżać w pełni elektryczne Sprintery. Także energia wykorzystywana w zakładzie ma być w stu procentach ekologiczna – podaje „Taz”.

„Polska znajduje się na najlepszej drodze, aby stać się w Europie najważniejszym miejscem produkcji związanej z e-mobilnością. Już teraz istnieje ponad 60 zakładów produkujących baterie do samochodów elektrycznych” - przypomina Lars Gutheil.


Polski przemysł motoryzacyjny to 8 procent polskiego PKB

Z tych szans zdaje sobie sprawę strona polska. – Musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego, by firmy produkujące w Polsce nie przeniosły się w inne miejsce - mówił w czwartek w Poznaniu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas kongresu MOVE – International Mobility Congress 2023.

Odbywające się na Międzynarodowych Targach Poznańskich wydarzenie towarzyszy targom motoryzacyjnym Poznań Motor Show 2023.

– Polski przemysł motoryzacyjny to 8 procent polskiego PKB. Musimy podjąć to wyzwanie, by zachować pozycję polskiego przemysłu motoryzacyjnego w Europie i na świecie. Nie chcemy, by firmy, które dziś produkują w Polsce silniki, przekładnie hybrydowe, skrzynie biegów, samochody osobowe, dostawcze, autobusy, baterie do samochodów elektrycznych, znalazły inne miejsce na mapie Europy czy świata – powiedział Zyska w Poznaniu.

KW

Źródło zdjęcia: Targi motoryzacyjne Poznań Motor Show na terenie MTP w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka