(Nowe Lamborghini Revuelto. Fot. Lamborghini)
(Nowe Lamborghini Revuelto. Fot. Lamborghini)

Nowy model Lamborghini i niezwykłe osiągi. Cena zaskakuje

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Włoski producent supersamochodów Automobili Lamborghini zaprezentował właśnie nowy model samochodu - Lamborghini Revuelto. Jest to pierwsza hybryda plug-in od marki. Potencjalnych nabywców może zainteresować cena, która jak na możliwości marki nie jest duża. Koszt nowego modelu to pół miliona Euro.

Następca Aventadora. Poznajcie Lamborghini Revuelto

Automobili Lamborghini, to działający od 1963 roku włoski producent supersamochodów, SUV-ów i samochodów terenowych z siedzibą w Sant’Agata Bolognese. Należy do niemieckiego koncernu Volkswagen Group. Właśnie pokazał Lamborghini Revuelto. Najnowszy model, jest następcą modelu Aventador. Przedstawiono go w 60. rocznicę powstania marki. Zgodnie z tradycją nazwę otrzymał po jednym z hiszpańskich byków, popularnym na arenach corridy dziewiętnastowiecznej Barcelony. Revuelto to po hiszpańsku wzburzony, kapryśny, zmieszany.

image

Nowe Lamborghini. W 2,5 sekundy do "setki" 

Najnowsze Lambo zachwyca wyglądem, imponuje osiągami i rozwiązaniami technologicznymi z najwyższej półki. Napęd stanowią 12-cylindrowy silnik wolnossący o pojemności 6,5 l, współpracujący trzema silnikami elektrycznymi. Jeden o mocy 150 KM jest zintegrowany z nową dwusprzęgłową, ośmiobiegową skrzynią biegów umieszczoną poprzecznie za silnikiem. W tunelu transmisyjnym znajduje się dodatkowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 3,8 kWh, który zasila silniki elektryczne, zwiększające moc przy niskich prędkościach obrotach. Umożliwiają one również jazdę w trybie zeroemisyjnym. Kolejne dwa silniki elektryczne są zamontowane z przodu i napędzają samochód, także na wstecznym biegu wstecznym. Samochód więc może poruszać się z napędem na cztery koła w trybie zeroemisyjnym. Silnik V12 ma moc 825 KM przy 9250 obr./min, a moc całego układu napędowego Lamborghini Revuelto wynosi 1015 KM. Dość powiedzieć, że TIR-y napędzają silniki o mocy ok 400 KM, samolotom treningowym Cessna wystarcza od 100 do 210 KM. Polski czołg PT - 91 A Twardy potrzebuje 1000 KM, większy apatyty ma amerykański: 1500 KM. Tak siła zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,5 sekundy, a do 200 km/h poniżej 7 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 350 km/h.


Pierwsza hybryda od Lamborghini 

To pierwszy supersportowy marki, który jest hybrydą plug-in. Jeśli poziom energii spada do zera, akumulator trakcyjny o pojemności 3,8 kWh można naładować zwykłym prądem z domowego gniazdka albo prądem stałym o mocy do 7 kW. Pełne ładowanie trwa nie dłużej niż pół godziny. W hybrydowym Lamborghini można również uzupełniać energię za pośrednictwem hamowania rekuperacyjnego lub bezpośrednio z silnika V12, w czasie 6 minut. Samochód posiada trzy nowe, dedykowane tryby jazdy, m.in.: Recharge, Hybrid i Performance, które można łączyć z trybami Citta (City), Strada, Sport i Corsa. W sumie Revuelto pozwala na 13 dynamicznych ustawień. Ciekawie jest nie tylko pod maską. Najważniejszym materiałem konstrukcyjnym jest lekkie i wytrzymałe włókno węglowe, które wykorzystano do wykonania kadłubie, ramie i wszystkich elementach nadwozia, oprócz drzwi i zderzaków. Revuelto jest pierwszym supersportowym samochodem wyposażonym w konstrukcję przednią wykonaną w 100 proc. z włókna węglowego. Dzięki temu jest lżejszy od poprzednich modeli a jednocześnie bardziej wytrzymały.

Kosmiczna sylwetka Lamborghini Revuelto

Sylwetka Revuelto jest kosmicznie nowoczesna, ale jednocześnie nie pozostawia wątpliwości z jaką marką mamy do czynienia. Wyraźnie widać unikalny i rozpoznawalny kształt klina oraz światła w kształcie „przewróconej” litery Y. O tym, że Lambo to samochód do bardzo szybkiej jazdy przypomina nowe aktywne tylne skrzydło oraz dyfuzor, odprowadzając strumień powietrza z podwozia, dzięki czemu poprawia aerodynamikę. Pionierskie rozwiązania umożliwiły Revuelto zwiększenie obciążenia aerodynamicznego z przodu o 33 proc. i 74 proc. z tyłu (w porównaniu do modelu Aventador Ultimae).

Revuelto obsługuje się i komunikuje z nim za pomocą trzech wyświetlaczy: zestawu wskaźników o przekątnej 12,3", wyświetlacza centralnego o przekątnej 8,4" i wyświetlacza o przekątnej 9,1". W samochodzie zastosowano całkowicie nowy układ nawigacji, system Amazon Alexa, który umożliwia dostęp do funkcji sterowania pojazdem, takich jak klimatyzacja, nawigacja i multimedia za pomocą poleceń głosowych. Dzięki aplikacji mobilnej Lamborghini Unica, można monitorować poziom paliwa i naładowania akumulatora, zasięg elektryczny i jego dokładną pozycję po zaparkowaniu, zdalnie blokować i otwierać drzwi. Nie zabrakło układu ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA), który podczas cofania uprzedzi także o przeszkodach znajdujących się za autem, a w razie potrzeby zatrzyma auto.

Lamborghini Revuelto trafi do sprzedaży. Ma kosztować pół miliona Euro.

Tomasz Wypych

(Nowe Lamborghini Revuelto. Fot. Lamborghini)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie